Sedm podmínek Německa


Delegace CDU/CSU z Bundestagu uvedla, že své kladné rozhodnutí v otázce zahájení přístupových rozhovorů Srbska s EU může odůvodnit pouze tím, že se projeví „jasně viditelná vůle k tomu, aby došlo k právně zavazující normalizaci vztahů s Kosovem“ a pokud dohody a reformy nezůstanou jen slovem na papíru.


1/ Reforma soudnictví a boj proti korupci. Nutné další kroky včetně úspěšného uplatňování reforem.


2/ Viditelný pokrok v odhalování a stíhání pachatelů podpálení německého velvyslanectví v roce 2008. Stále nebylo odhaleno, kdo stojí za útokem a nebyla podána obžaloba.


3/ Usmíření v regionu; nemají vznikat nové výklady dějin, například v souvislosti s genocidou v Srebrenici.

Jestliže dojde k pozitivnímu vývoji („kontakty se sousedy, setkání prezidenta Srbska s prezidentkou Kosova“) naše očekávání by bylo splněno.


4/ Plné uplatnění dohod uzavřených mezi Bělehradem a Prištinou, pokračování dialogu nejen o energii a telekomunikacích.


Nezbytné provést další kroky: uplatnění dosavadních dohod (zvláště integrované řízení hranic) plus dohody o telekomunikacích a energii.

[V rámci KFOR okupují jižní Srbsko i jednotky rakouské armády]


5/ Zahájení rušení paralelních struktur v bezpečnostní složce a samosprávě na severu Kosova, stejně jako i v oblasti jejich financování.


Musí být uzavřeny konkrétní dohody tykající se zrušení srbských paralelních struktur, které by přijalo i srbské obyvatelstvo na severu Kosova. Dále zahájit jejich uplatňování, zejména v sektoru bezpečnosti, soudnictví a administrace, včetně financování ze strany Srbska.


6/ Kontinuální vývoj vlivu Bělehradu na Srby na severu Kosova za účelem dosažení jejich aktivní spolupráce s Eulexem a Kforem a změny povědomí.


Ovlivňování Srbů ze strany Bělehradu pro trvalé zajištění svobody pohybu Eulexu a spolupráce s misí EU ve vyšetřování bombových útoků (přibližně 20 bombových útoků stále nebylo vysvětleno).


7/ Zřetelná snaha o dosažení právně zavazující normalizace vztahů s Kosovem, s perspektivou, že Srbsko a Kosovo budou jako plnoprávní členové nezávisle a společně plnit svá práva a povinnosti. Tato perspektiva musí být sjednána ve formě smluvní dohody (například ve formě Úmluvy o dobrých sousedských vztazích) a musí být funkční dříve, než skončí přístupová jednání.


Toto je nevyhnutelná podmínka pro souhlas CDU/CSU v Bundestagu. „Jasně viditelnou vůli“ strany mohou prokázat tak, že by se dva prezidenti nebo dva premiéři vyjádřili v psané formě nebo ústně před kamerami, že obě vlády chtějí dosáhnout - během přístupových jednání Srbska do EU – normalizace vztahů právně zavazujícím způsobem.


Zástupce předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU pro zahraniční politiku a blízký spolupracovník kancléřky Angely Merkelové, Andreas Schockenhoff na otázku novinářů odpověděl, že se uplatnění takové dohody neočekává do uzavření přístupových jednání Srbska s EU. Němečtí poslanci, kteří se od soboty setkali s představiteli srbské vlády, nevládními organizacemi, představiteli v Prištině a v Kosovské Mitrovici a podívali se na integrované hraniční přechody, uzavřeli svou návštěvu tiskovou konferencí, kde přítomným rozdali text obsahující sedm požadavků a jejich stručné závěry.


Schockenhoff konstatoval, že v porovnání s jeho předchozí návštěvou Bělehradu v září minulého roku se více věcí změnilo k lepšímu, a že premiér a místopředseda vlády Ivica Dačić a Aleksandar Vučić nejen že vkládají hodně energie do řešení těžkých otázek, ale také že dosahují výsledků při jejich implementaci, a že německá delegace z rozhovoru s nimi nabrala dojmu, že může počítat s tím, co vláda říká, což v minulosti neplatilo.


[Třikrát ve 20.století vojáci s teutonským křížem okupovali jižní Srbsko. Potřetí u toho asistují i bývalí srbští spojenci - Francie, Anglie, USA a Česko]


Konstatoval, že Srbsko program reforem načasovalo k získání pozitivního hodnocení o pokroku v říjnu minulého roku, takže mu z důvodu, že zpráva byla posunuta na polovinu dubna, chybí šest měsíců. Schockenhoff uvedl, že přece lze hodnotit pouze to, co představitelka Catherine Ashton uvede 16. dubna na základě toho, co bylo uděláno.


Vzhledem k tomu, že je zřejmé, že pro hodnocení dialogu hraje centrální roli také chování Prištiny, Schockenhoff uvedl, že během návštěvy Prištiny se pokusili přesvědčit a požadovali od kosovských partnerů, aby projevili ochotu ke kompromisu. Na otázku novinářů jak hodnotí splnění svých očekávání od Prištiny vzhledem k tomu, že je obecně známo, že USA má větší vliv na dočasné prištinské vedení než Německo, Schockenhoff odpověděl, že se nyní nečeká stanovení data pro začátek přístupových jednání s Prištinou nýbrž se Srbskem. Uvedl také, že „v případě, že Srbsku bude otevřeno pro kompromis, nemůže mu být vytčeno pokud Kosovo to nebude.“


Sněmovna má připravit veřejnost


Na otázku poslance, který se zúčastnil tiskové konference, co může udělat srbská sněmovna, Schockenhoff odpověděl, že sněmovna „má důležitou roli připravit veřejnost a pohnout jí určitým směrem.


Tři „historické události“


Schockenhoff zdůraznil tři události, které představují významné kroky směrem k normalizaci vztahů a ohodnotil je jako historicky významné:


- nová vláda významně dodává podnět k dialogu s Prištinou; pravidelné schůzky premiérů Dačiće a Thaçiho.

- schůzka prezidenta Nikoliće a paní Jahjagy.

- názor premiéra Dačiće uveřejněn v časopisu NIN (7. března, ve kterém uvedl, že se „deset let lhalo, že Kosovo je srbské a že je to dokonce zapečetěno ústavou, která nám dnes ani trochu nepomáhá“)

Zdroj: http://www.slobodanjovanovic.org/ překlad VHPoznámka redakce: z výše uvedeného je vidět brutální nátlak sjednoceného Německa na Srbsko, které v uplynulém století stálo v cestě německé expanzi na Balkán. V letech 1914-1918 a pak v letech 1941-45 Srbsko se svými spojenci německou agresi odrazilo a stálo na vítězné straně. V roce 1999 i díky české zradě a zradě dalších svých bývalých spojenců Srbsko prohrálo a je dodnes ničeno. Agresivní neokolonialisté – USA a země EU seskupené v organizaci NATO - přitom nedbají ani mezinárodního práva, ani statutu Aliance, ani zákonů vlastních zemí. Své pravé cíle – ovládnutí světa - schovávají za fráze o svobodě a demokracii, lidských právech a svobodném trhu. Pomocí ovládnutých médií mohou před svými voliči předstírat, že nastoupená politika vůči balkánským zemím je spravedlivá a správná. Vystoupení a ultimatum přednesené poslanci německých pravicových stran CDU/CSU v Srbsku je jen další epizodou dlouhodobé snahy německých podnikatelských a vojenských kruhů k podmaňování jižních a východních Slovanů. Naše veřejnost je v tomto směru médii již "dobře zpracována" a česká média v rukou německých majitelů již nepřipustí "jiný výklad historických událostí".

Převzato z KosovoonlineWebová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz