Listy č. 207

Studijní texty, volné a krácené překlady z německého tisku

 

Dále v dialogu bez tabu

Jako každé léto zvali bývalý poslanec Evropského parlamentu Milan Horáček, nositel Karlovy ceny sudetoněmeckého landsmanšaftu, a Bernd Posselt, mluvčí sudetoněmecké etnické skupiny, na setkání pracovní skupiny "dialog bez tabu" Česko-německého diskusního fóra v komunitním centru v Liberci. Účastníci vzpomněli velkých úspěchů posledních měsíců - především návštěvy českého ministra kultury Daniela Hermana na Sudetoněmeckém dni a rozvíjeli koncepty pro pokračování procesu dialogu.

Dalším předmětem diskusí byly projekty strategického partnerství mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Kromě "kulturního jara", s mnoha společnými akcemi, je na rok 2017 plánováno několik velkých debat o rozvoji dvoustranných vztahů. Liberecká pracovní skupina vidí kontaktní body zejména ve dvou vyjádřeních ze strany předsedy České vlády Bohuslava Sobotky, který nazval sudetské Němce "přirozenými spojenci" a konstatoval, že : "úkolem naší generace je nalézt společnou řeč" (SZ 21/2016).

Osvětlen byl významný dopad Smlouvy o německo-československém sousedství, uzavřené před 25 lety  a Česko-německé deklarace, jejíž přijetí před 20 lety si připomeneme v příštím roce. Společné orgány, jako Česko-německé diskusní fórum a Česko-německý fond budoucnosti, se osvědčily, a to zejména zapojením do nich sudetských Němců od samého začátku. Důležité otázky, jako je vyhnání a jeho důsledky, odsouzení principu kolektivní viny, vztah k památkám a hřbitovům, a morální posouzení historie, je nutné v dnešní době zbavit tabu a otevřeně o nich diskutovat.

Významnou roli v liberecké konferenci hrála situace německé menšiny v České republice se svými různými problémy, ale také jako nepostradatelný most. Zde se obě vlády musí zapojit ještě mnohem více. Práce na problémech evropských etnik a právech menšin je ústředním úkolem obou členských států EU. Účastníci přivítali opožděné odškodnění pro německé nuceně nasazené, měli radost, že k nim patří také Němci v České republice. Pracovní skupina pozitivně ocenila sjednocující činnost křesťanských církví a židovské komunity na obou stranách, které započaly již před ukončením nezákonností za komunistů, a mají stále prvořadý význam. Materialismus přináší nacionalismus a nebezpečné ideologie, proto jsou lidé s ideály velmi žádaní, a to zejména vzhledem k současné renacionalizaci.    

Naléhavě je třeba získat deset komunitních center v bývalých sudetoněmeckých obydlených oblastech. Nyní se k nim, díky příkladné práci Petry Laurinové, připojila "Galerie porozumění" v Rýnovicích u Jablonce. Pro všechny tyto instituce je důležité vyrovnat se s generační výměnu. Důležitým pilířem je spolupráce mezi českými městy, v nichž se tato střediska nacházejí, jejich německými partnerskými městy a sudetoněmeckými organizacemi. V této oblasti jsou patronátní město Augsburg, s Libercem, odtud vyhnanými sudetskými Němci a jejich potomky, průkopníky.

 Při příjemném večeru v Radničním sklepě se členové pracovní skupiny překvapivě setkali se zájezdem cestovní společnosti Südmährern z Dolního Rakouska z Laa an der Thaya. Byli v něm vedoucí tamního Südmährer muzea, Brigitta Appel a spolkový předseda SLÖ (sudetoněmeckého landsmanšaftu v Rakousku) Gerhard Zeihsel a jeho manželka Reinhilda.           Sudetendeutsche Zeitung, 5.8.2016, str. 1  

 

Kongres v Plzni

Ve spolupráci se sudetskými Němci i Radou vlasti (Heimatrat) zve mluvčí Bernd Posselt na  9. až 11. září na komunální kongres do Plzně sudetoněmeckou národnostní skupinu. Čeští a němečtí komunální politici, jejich sudetoněmečtí partneři a zástupci německé menšiny v České republice, vyslechnou přednášky a vymění si nápady pro další prohloubení spolupráce. "Hlavním cílem je podnítit zájem o nová partnerství a dokonce odstranit stávající překážky, které brání dosažení společných cílů spolupráce", řekl Posselt.

Pátek 9.  až neděle 11. září, spolková organizace SL :

Česko-německý komunální kongres v Plzni, Hotel Courtyard, Sady 5. května 57.  Siegbert Ortmann, zastupující spolkového předsedu sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) a profesor Dr. Rudolf Kučera, předseda Panevropské unie v České republice, zahájí konferenci. Vystoupí Dr. Birgit Seelbinder, předsedkyně Euroregionu Egrensis (zahrnující Chebsko), Petr Vokřál, primátor města Brna, Hans Schaidinger, primátor sesterského města Regensburgu a Franz Longin, předseda sudetoněmecké Rady vlasti, na téma: "Přeshraniční propojování - evropská role euroregionů, obcí a domovských spolků". Dr. Günter Reichert, generální ředitel Sudetoněmecké nadace pro sociální a vzdělávací činnost, přednese "Úvod do problematiky". Heidrun Piwernetz, regionální prezidentka Horních Franků, vystoupí s tématem: "Česko-německé projekty a srůstání v srdci Evropy". Irene Nováková, předsedkyně Kulturní svaz Němců v České republice, Martin Dzingel, předseda Zemského shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Ludmila Rakušanová, novinářka, Simona Fink, Management přeshraniční spolupráce, Peter Barton, vedoucí Kanceláře sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze a Steffen Hörtler, zastupující spolkového předsedu SL, vystoupí na téma : "Němci v České republice, rovněž i sudetští Němci a Češi v Německu, jako spojovací článek mezi oběma zeměmi". Bernd Posselt, bývalý europoslanec, mluvčí sudetoněmecké etnické skupiny, a Nina Nováková, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pojednají téma: "Federalismus a samospráva habsburské monarchie pro Evropskou unii". Další téma bude: "Sponzorství a partnerství - motor spolupráce", s prezentací měst Augsburg - Liberec, Norimberk - Praha, Regensburg (Řezno) - Plzeň, Schönsee – Poběžovice. Moderovat bude Klaus Hoffmann, zastupující spolkového předsedu  SL. Reinfried Vogler, předseda sudetoněmeckého Spolkového shromáždění a Milan Horáček, bývalý europoslanec a nositel sudetoněmecké Karlovy ceny, vystoupí se  shrnutím a závěrečným slovem. Společenský večer se bude konat v restauraci Na Spilce, slavnostní bohoslužba a peněžní dary v chrámu Svatého Bartoloměje.

Poplatek včetně ubytování a stravy není. Sudetendeutsche Zeitung, (SZ) 12.8.2016, str. 1,4

 

Jaroslav Šonka:  Fronty se formují

Před krajskými volbami dne 7. a 8. října nelze v České republice hovořit o "okurkové sezóně“. Ať se stane cokoliv, vždy můžete najít nit, která vede k těmto volbám .

Situace, ve které sociální demokraté (ČSSD) brání velkou většinu svých pozic v regionech, zatímco hnutí ANO vede v průzkumech veřejného mínění, vyvolává mnoho nervózních sporů. Přidává se k tomu vzplanutí vnitrostranických rozhovorů ve straně. Předseda strany, ministerský předseda Bohuslav Sobotka, je v nevýhodném postavení: Úplné obhájení regionálních pozic, získaných po úspěchu nedávných voleb, je sotva možné. A tak se očekává, že někteří z jeho stranických partnerů budou opět vyřazeni.

Sobotkův stranický rival Michal Hašek, který odešel po tajné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech do regionální politiky, mu ale nemůže konkurovat. Nyní po prázdninách musí vysvětlit veřejnosti, jak je to se spolupracovnicí-přízrakem, kterou platil. Tiskové zprávy odeslané do jeho kanceláře byly napsané Lucií Proutníkovou, která, jak se nyní ukazuje, neexistuje. Ale peníze obdržela Jana Mrencová, lobbyistka, která již radila předešlým předsedům z ČSSD - Jiřímu Paroubkovi a Stanislavu Grossovi - nebo Vojtěchu Filipovi, předsedovi komunistické KSČM. Hašek nejprve vtipkoval, a chválil ještě před prázdninami odměnu pro onu neexistující Proutnikovou. Nyní jsou vtipy pryč - jihomoravský hejtman se musí bát o svůj post.

Silnější pozici ve straně má v současné době Milan Chovanec. Díky jeho kontroverzní reformě policejních struktur, když nasbíral body v ČSSD, je v současné době považován za možného nástupce Sobotky. Mezi ním a předsedou ANO, místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem, bylo nedávno vzájemně sjednáno příměří.  

Diskuse o uprchlících je stále velmi vzrušená, a to, jak musíme vždy zdůraznit, i v případě jejich nepřítomnosti. A opět se tento týden projevil ministr vnitra Chovanec, který navrhuje konstrukci pro ochranu takzvaných měkkých cílů, před teroristy. Škol, nákupních center a podobně, které mají být chráněny profesionály. Tak práci ministra vnitra míchá s podporou volební kampaně svých regionálních kolegů.

Sudetendeutsche Zeitung, (SZ)12.8.2016, str.1

 

Dipl.Ing. Helmut Irblich, D-Schweinfurt: Byla to genocida!

Vážený pane Lipperte,

paní E. Bolter z Karlsruhe publikovala v "Sudetenpost" názor, že sudetoněmecký landsmanšaft se v médiích nezabývá zcela náležitě naší genocidou.

Nejenom tři mezinárodně uznávaní právníci potvrdili tuto skutečnost. Viz Walter Becher, "svědectví", strana 146, Holocaust na ulici, na straně 154 a "Pryč s Benešovými dekrety" od Gerlocha Reiseggera, strana 257 až 275, Abraham J. Frowein, názory, Heidelberg 12 11. 2002 - "Svědectví o Blumenwitz", strana 276 až 286, Würzburg, 21. 10. 2002, či Alfred de Zayas "50 Tezí k vyhnání", 50. str.

Četli jste české retribuční (odvetné) zákony? Tak zvané Benešovy dekrety? Sudetští Němci byli po tisících společně odsouzeni! Revize nebyly přijaty. V soudním okrese Krnov bylo 1.743 občanů odsouzeno lidovým soudem v Opavě, 14 k trestu smrti a to v den vynesení rozsudku. V nové republice bylo 42 takových soudů. Na Norimberském tribunálu spojenců, od 20. 11. 1945 až do roku 1946, bylo přijato třináct trestů smrti.

Jako 15letý jsem byl odsouzen velitelem tábora Beckem k smrti. V letech 1945/1946 zemřelo ve čtyřech krnovských koncentračních táborech 308 lidí. V soudním okrese Krnov přišel časem rozsudek 756 lidem, máme dokumentaci zejména o odsouzeních k smrti.

Náš otec byl odsouzen opavským lidovým soudem v září 1946 na deset let vězení. Do vězení byl poslán do notoricky známého "Hanke" - tábora do Ostravy. Je o něm v knize od Oberwandlinga: "Začalo to ke dni 1. května 1945 v Ostravě", stránky 36-76. Jak před časem podaly zprávu české stráže, Němci byli za živa pověšeni ve vězení na Pankráci za nohy a pod hlavami jim byl zapálen oheň. Před několika týdny byl objeven v Praze hromadný hrob s 83 zavražděnými německými univerzitními profesory.

Žádné revize rozsudků lidových soudů nebyly podle retribučních zákonů schváleny. Čeští občané, kteří chtěli svědčit pro polehčující okolnosti pro obviněné Němce, nepomohli, protože by mohli být podle retribučních zákonů odsouzeni jako spoluviníci!

V rozhlase ve Svitavách, bylo v květnu 1945 vyzýváno „vypudit všechny Němce z jejich domovů“. Vezměte jim všechno, vezměte jim poslední hadřík, aby si nemohli "ani slzy osušit“, což jsem zažil jako 15-letý svědek.

Vážený pane Lipperte - tyto skutečnosti nemohou být považovány za genocidu?

Pokud my, sudetští Němci, nebudeme hájit naše bývalé nevinné oběti, tak kdo? Nebyli jsme chladnokrevně vyhnáni na smrt jako Arméni? Pane Lipperte: Pokud se nebudeme dožadovat svých práv, také nic nedostaneme!

V současné době máme největší potíže v našich kruzích, protože vyhlášené formulace změn stanov nedostatečně zastupují cíle požadované našimi členy, přitom je souběžně ohlašováno zvýšení peněžitého příspěvku na vedení landsmanšaftu.                                                      Sudetenpost (SP) 4.8.2016, str. 16

 

Benešovy dekrety nejsou zapomenuty

Poslední víkend v červenci se Jihomoravané sešli na svém 68. celostátním setkání v patronátním městě Geislingen v Bádensku-Württembersku. Nejprve místní vedoucí podal zprávu o uplynulém roce. Potom druhý místopředseda Wolfgang Daberger otevřel krajanský den a přivítal krajany na shromáždění členů jihomoravských krajanských spolků. Uctili památku mrtvých. Dále setkání moderoval místopředseda Reinfried Vogler. Připomněl, že je v roce 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa a 70 let po vyvrcholení vyhánění, jehož proces získával, s téměř denně odjíždějícími transporty, zcela nový rozměr.  

Herbert Hellstern shledal pozoruhodným, že se člen české  vlády zúčastnil Sudetoněmeckého dne. I když Daniel Herman mluvil o zločinech proti sudetským Němcům v souvislosti s nacistickými zločiny, aspoň o nich mluvil a lituje trestných činů, jaké spáchali jeho krajané. Za zmínku stojí také to, že poděkoval sudetským Němcům za zachování kulturního dědictví v podobě kostelů, kaplí a hřbitovů. Kromě toho i nadále trvá požadavek na zrušení Benešových dekretů. Při každém setkání žádají sudetští Němci návrat vlasti a trvají na tomto požadavku. Politiky zastupující vyhnance Longin vyzval k trvání na požadavku morální spravedlnosti a zrušení Benešových dekretů. Ministr Wolf poděkoval za pozvání.  

V letech 1945/46 bylo vysídleno 14 milionů lidí. Ztratili lidské vazby, ale vyhnaným bylo možné najít nový domov. Z těch, kteří dnes prchají před válkou a pronásledováním, mnozí zůstanou s námi. Je důležité, aby došlo k jejich integraci. Paralelní společnosti nesmí existovat žádné.  

V odpoledních hodinách se konalo setkání mladé a střední generace Jihomoravanů v Michelsbergské sportovní hale, kde byla představena letošní kulturně-politická linie a projekt "Muzejního průvodce Ivančicemi" a bylo představeno české vydání knihy o vyhnání z oblasti Mikulova. Poté se konalo odpolední setkání místních komunit ve sportovní hale gymnázia Michela Berga. Tam se radovali z krajanského setkání staří přátelé a příbuzní.                SZ,19.8.2016, str. 11, bez autora a značky

 

Volný a krácený překlad  ing. P. Rejf, CSc.,  připravil dr. O. Tuleškov

Vydalo Křesťanskosociální hnutí ve spolupráci s Nezávislou skupinou Věrni zůstaneme a Českým národním sdružením. Praha, 7. září 2016. 

Webová adresa: www.ceskenarodnilisty.cz          e-mail: vydavatel@seznam.cz

Facebooková adresa: https://www.facebook.com/pages/%C4%8Cesk%C3%A9-n%C3%A1rodn%C3%AD-listy/490810227709170?ref=hl