Začalo trestní stíhání účastníků nepokojů v Bělorusku.

Ústavní pořádek budeme bránit, vzkázal šéf vyšetřovatelů

© AP Photo / Sergei Grits

Běloruské orgány začaly trestně stíhat účastníky nepovolených protestů v zemi. Demonstranty obviňují z masových nepokojů a použití násilí proti příslušníkům milic. V pondělí to oznámil šéf vyšetřovacího výboru Ivan Noskevič.


Noskevič uvedl, že bezpečnostní složky zadržely protestanty v Minsku a dalších městech. Při protestech byly zraněny desítky příslušníků milic. Obviněným hrozí osm až 15 let za mřížemi.


Během protestních akcí obvinění sáhli po popelnicích, lavičkách, klaccích, dlažebních kostkách, kusech betonu a skleněných láhvích. Útočili údajně i hořlavinami.


V tuto chvíli na místech činu pracuje více než stovka vyšetřovatelů,“ řekl Noskevič.


Vyšetřovatelé rovněž zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer. Mnozí z podezřelých byli již zadrženi. Údajně jsou pod vlivem alkoholu.


Ti, kdo mají zájem na masových nepokojích, využívají dav jako nástroj pro dosažení svých cílů. Znají psychologii lidí a snažili se nasměrovat jejich spontánní chování na splnění svých cílů, uvedl předseda vyšetřovacího výboru.


Prosím, abyste se nenechali vyprovokovat a neslyšeli na výzvy k porušování veřejného pořádku. Bezpečnostní orgány přijmou veškerá nezbytná opatření na ochranu ústavního pořádku,“ uzavřel Noskevič.


Masové protestní akce vypukly v neděli večer v Minsku a dalších běloruských městech po zveřejnění předběžných výsledků voleb. Podle nich současný prezident Alexandr Lukašenko získal zhruba 80 % hlasů.


Stoupenci opozice výsledek neuznávají a mluví o vítězství opoziční kandidátky Světlany Tichanovské. Výsledky byly údajně zfalšovány a 80 % ve skutečnosti získala právě Tichanovská.


Policie nasadila proti demonstrantům slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla. Protestující v centru Minsku se snažili z popelnic postavit barikády. Během střetů s těžkooděnci došlo k četným zraněním a na místě zasahovala ambulance. Zranění utrpěl i reportér agentury AP. V pondělí ochránci lidských práv uvedli, že během protestů jeden člověk zemřel.


Po půlnoci na běloruském ministerstvu vnitra prohlásili, že dostali bezpečnostní situaci v Minsku a dalších městech pod kontrolu. Kolem druhé hodiny ráno se protestující začali rozcházet.


Lukašenko bude vládnout dál

Podle předběžných výsledků současný prezident Alexandr Lukašenko získal 80,23 % hlasů. Toto číslo oznámila v pondělí ráno předsedkyně Ústřední volební komise země Lydia Jermošina.


Odevzdaly mu hlas čtyři miliony 652 tisíc lidí,“ sdělila na brífinku.

V zemi s 9,5 miliony obyvatel přišlo k urnám pět milionů 790 tisíc voličů. Volební účast tak podle oficiálních údajů činila 84,23 %.


Na druhém místě skončila Světlana Tichanovská s 9,9 % hlasů. Následují ji Anna Konopacká s 1,68 %, Andrej Dmitrijev s 1,04 % a Sergej Čerečeň s 1,13 %. Proti všem kandidátům hlasovalo 6,02 % voličů (pozn. na běloruských volebních lístcích je kolonka pro hlasování „proti všem“).

sputnik