Vojenské vedení NATO předložilo Rusku ultimátum


20. 8. 2020 Janinna


Vojenské vedení aliance NATO protestovalo proti Ruské federaci (po Ukrajině). Vojenské vedení „ruských partnerů“ z NATO předložilo Rusku požadavky – navíc ve formě ultimáta. Aliance chce dosáhnout zrušení vojenských cvičení Kavkaz-2020 naplánovaných na září.


Partneři“ žádají Rusko, aby zrušilo vojenské manévry „Kavkaz-2020“, které by se měly uskutečnit v září letošního roku pod vedením ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu.


Podle vedení aliance ruská cvičení „ohrožují bezpečnost jejich spojenců i vlastní zájmy v regionu“.


Ruský ministr obrany Sergei Šojgu dříve oznámil, že manévry „Kavkaz – 2020“ (které začnou na začátku září pod jeho přímým vedením) by se letos měly stát „hlavní ruskou vojenskou událostí“. Cvičení by se mělo zúčastnit rekordní počet vojenského personálu (a vojenského vybavení). Manévry zapojí různé typy jednotek (sil), hlavním úkolem je zjistit jejich vzájemné působení jak v obraně, tak při útocích. Podle některých zpráv se na cvičeních budou podílet také síly ruského námořnictva.


Jak píší média „západních partnerů“, Rusko „bude cvičit vojenské přistání, aby se zmocnilo přilehlých území“.

Ultimátum „partnerů“.


Připomeňme, že první protesty (s odkazem na podporu NATO) přišly od milovaných sousedů Ruska –

z Ukrajiny. Formálně je iniciátorem Kyjev. Kyjev přímo mluví o hrozbě a očekávání, že cvičení Kavkaz-2020 se stane vojenským útokem z Ruska. Na takovou rétoriku Ukrajiny je však již Moskva dlouho zvyklá.


Partneři“ z NATO na sebe nenechali dlouho čekat – po odpovídajícím protestu Ukrajiny, následoval protest aliance. Navíc byl tento požadavek vyjádřen ostrým ultimátem.


Důvod je stále stejný:

podle NATO Rusko „ohrožuje bezpečnost partnerů NATO“ (zjevně Ukrajina a Gruzie) – stejně jako přímé „zájmy samotné aliance v regionu“.


V případě odmítnutí vyhovět požadavkům, NATO slibuje Rusku „tvrdou vojenskou reakci“ ve formě svých vlastních nepřátelských vojenských manévrů, citujeme, „na nečekaných místech“ poblíž ruských hranic během stejného časového období.


Připomeňme, že manévry NATO poblíž hranic Ruské federace se konají pravidelně – a to i bez cvičení Ruska.


Takže podle vedení aliance, pokud Rusko nezmění názor, bude NATO provádět své manévry poblíž ruských hranic, citujeme „na nečekaných místech“.

Reakce Ruska


Ruské ministerstvo obrany v čele se Sergejem Šojgu (který bude těmito manévrům velet) se seznámilo s ultimátem „drahých partnerů Ruska“ a tisková služba zformulovala odpověď.


Podstata ruské pozice je jednoduchá a jasná:

Kavkaz-2020“ nebude zrušen. Největší cvičení Ruské federace se budou konat i přes nespokojenost NATO, Ukrajiny, Gruzie – nebo kohokoli jiného. Rusko je také připraveno reagovat na velmi „nečekaná místa“, kterými se „partneři“ snaží Moskvu vyděsit.


Tisková služba ministerstva obrany RF uvádí, že prohlášení o vytvoření hrozby ruskými cvičeními vypadají nelogicky: NATO neustále, znovu a znovu provádí manévry poblíž hranic Ruska, včetně praktikování útočných akcí.


https://bit.ly/3iZk2r8

https://bit.ly/3iZp4nU

pokec24.cz