Vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska je nepřijatelné, varoval Putin Merkelovou

Dnes 13:08 – Moskva/Berlín

jem, Novinky


Ruský prezident Vladimir Putin o napjaté situaci v Bělorusku telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Řekl jí, že Rusko považuje vnější vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Profimedia.cz

Jakékoliv cizí vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska je pro Moskvu nepřijatelné, neboť vede k eskalaci krize,” cituje agentura TASS postoj Kremlu.

O vměšování cizí moci do záležitostí Běloruska hovořil běloruský prezident Alexandr Lukašenko už o víkendu. V sobotu i v neděli telefonoval s Putinem, který mu přislíbil vojenskou pomoc na základě smluv o kolektivní obraně, bude-li to potřeba.

Německá kancléřka, která podle TASSu rozhovor s Putinem iniciovala, přesto vznáší požadavky. Lukašenkova vláda se podle ní musí zříci násilí vůči mírumilovným demonstrantům a zahájit s opozicí celonárodní dialog, uvedl mluvčí kancléřky.

Kancléřka zdůraznila, že běloruská vláda se musí vyvarovat násilí vůči mírumilovným demonstrantům, okamžitě propustit politické vězně a zahájit celonárodní dialog s opozicí a společností s cílem překonat současnou krizi,” uvedl podle ČTK v prohlášení mluvčí kancléřky Steffen Seibert…