Turecko obnovuje Islámský státPodle libanonské agentury Al Masdar pokračovala v úterý turecká armáda ve své vzdušné kampani zaměřené na pozice syrských demokratických sil (SDF) poblíž města Ain Issa v regionu Rakka, tedy bývalém „hlavním městě Islámského státu“. Podle zpráv z Rakka útočily drony turecké armády na pozice syrských demokratických sil poblíž Ain Issa. Bylo slyšet řadu explozí.
„Nepodařilo se zatím zjistit počet obětí způsobených novými útoky dronů turecké armády na severní Sýrii. Tento poslední útok tureckých ozbrojených sil nastává jen několik hodin poté, co došlo k intenzivním střetům mezi jejich jednotkami a Syrskými demokratickými silami v oblasti „Ain“ Issa. Na okraji zóny, kterou Turecko okupuje od invaze do severní Sýrie v roce 2019. na této „okupační zóně“ se tehdy shodlo Turecko, Rusko i USA.

Tyto střety vypukly včera v noci, když příslušníci tureckých ozbrojených sil a jejich spojenečtí ozbrojenci vypálili několik dělostřeleckých granátů směrem k pozicím syrských demokratických sil. Syrské demokratické síly na útok zareagovaly zahájením vlastní palby dělostřelectva směrem k nepřátelským pozicím a krátce poté vypukly prudké přestřelky.“, uvádí Al Masdar.

Erdogan tedy po relativním neúspěchu v Karabachu/Arcachu, kdy mu bylo Ruskem vnuceno zastavení bojů, obrací svůj dobyvačný „apetit“ opět na severní Sýrii. V Idlíbu, o něco jižněji, dochází k vytlačování džihádistů syrskou armádou s ruskou podporou, tak se tedy vrhne na sever – na území pod kurdskou samosprávou. Američané se stahují, Rusové mají jiné hlavní oblasti zájmu a kurdská samospráva nemá prakticky nikde zastání. Budou se jako vždy bránit – ale proti dronům, jak zjistili už Arméni, to jde těžko. Škoda, že nedošlo k dohodě ani mezi SDF a Asadem, ani mezi nimi a autonomním Kurdistánem, který je pod trvalým tureckým nátlakem.

Islámský stát, jehož porážka stála Sýrii, a tedy i syrské kurdsko-arabské SDF, jejichž páteří jsou kurdské jednotky YPG a YPJ, spoustu obětí, tento Islámský stát zdaleka není poražen, jak vidíme i podle posledních útoků v Evropě. Turecko, které jej celou dobu podporovalo a obchodovalo s ním, pokračuje v jeho politice nejen v severním Iráku, kde útočí na místa, kde žijí zbytky Jezídů poté, co IS na nich provedl genocidu, ale i v severní Sýrii, kde žijí Kurdové, Jezídi, Arabové a křesťané. Chalífát se může jmenovat různě, nebezpečí je vždy stejné.

Začátek formuláře

Konec formuláře

Vydáno: 25.11.2020  v  16.49   Autor: MUDr. Ivan David Europoslanec SPD

nwoo.org