Truchlivé vyhlídky antibabišovské opozice

24.3.2020 VSa Komentáře   

Ivo Šebestík se zamyslel nad tím, jak se koronavirus (zatím) promítá na (ne)konstruktivní politiku současné opozice v Česku.

Pokud vláda Andreje Babiše s pomocí čínských kontaktů prezidenta Miloše Zemana a několika lidí z jeho okolí bude i nadále situaci kolem pandemie COVID 19 (koronaviru) v České republice zvládat alespoň tak, jak to činí doposud, bude se velice rychle vznášet nad antibabišovskou a antizemanovskou „opozicí“ temný mrak neblahých vyhlídek budoucnosti. Koronavirus je jedna věc, korýtka pak věc úplně jiná.

Kdo snad očekával, že kruhy, jejichž jedinou vizí i jediným politickým programem bylo a zůstává svržení prezidenta a premiéra, v čase krize zanechají svých útoků na tyto osoby, pak velmi přecenil potenciál kultivovanosti osob v těchto kruzích sdružených. V čase, kdy Česká republika vykazuje podstatně lepší výsledky v ochraně obyvatel před šířením pandemie, než je tomu v mnoha jiných evropských zemích, se každý soudný a střízlivý člověk zdrží kritiky, která je nejenom nevhodná, ale z větší části i nespravedlivá. Občané chtějí minimalizovat rizika nákazy ve své zemi, a ne přihlížet hloupému vnitropolitickému boji vedenému politicky neúspěšnými lidmi o ztracené pozice, a to i v čase obecného ohrožení.

Lidé, kteří nemají na svém kontě ani ty nejmenší zásluhy o stát, ačkoliv někteří z nich jsou v politice angažovaní i docela dlouhou dobu, mají ke kritice současné vlády ještě o mnoho důvodů méně než ostatní obyvatelstvo, marně obléhající lékárny oblepené nápisy zvěstujícími, že „roušky a dezinfekční prostředky nejsou“. Bohužel, zametání před vlastním prahem nebylo nikdy silnou stránkou tohoto druhu účelových selektivních kritiků.

Na druhé straně ale asi docela chápeme jejich zoufalství z hrozícího úspěchu osob, které jim tak dlouho leží v žaludku a překážejí v naplnění jejich vlastních ambicí. Pokud Andrej Babiš, Jan Hamáček a někteří další lidé – s prezidentem Zemanem a čínskými dodávkami v pozadí – svými preventivními opatřeními udrží řádění koronaviru v takové podobě, že pandemie nebude zabíjet a bude se nadále jevit lépe zvládnutá, než je tomu v okolních státech, jakými jsou především Německo a Rakousko, pak Andrej Babiš rozhodně o své voliče nepřijde, spíše mu další přibudou.

Také Hamáčkova sociální demokracie dost možná unikne z hrobníkovy lopaty. Na takto uvolněné místo se budou moci okamžitě posadit TOP 09, ODS s Pavlem Novotným v erbu a Piráti i s Hřibem na přídi. A kousek místa na lopatě jistě zbude i pro Milión chvilek proti demokracii, jimž vláda vypálila rybník zákazem shromažďování většího počtu osob. Tři sta tisíc lidí na Letné, to by byly pro koronavirus učiněné Vánoce.

Vládě Andreje Babiše je v souvislostí s pandemií jistě možné vytknout ledacos, například to, že po svém nástupu k moci, tedy dlouho předtím, než se v Evropě objevil koronavirus, sama ze své iniciativy, ve věštecké chvíli a preventivně, nenapravila dílo řady předchozích vlád, tedy trestuhodné zanedbávání zdravotnických zásob pro obyvatelstvo. Jenomže Babiš asi není kněžna Libuše. Ostatně, jako kněžnou Libuší nebyl žádný z jeho předchůdců. Bohužel, musí tedy tento aktuální premiér selhání svých předchůdců – dnes ovšem svých velkých účelových kritiků – napravovat za plné palby. V ohni bitvy proti nákaze. Kritikům Andreje Babiše a Miloše Zemana, zdá se, koronavirus vůbec nepomůže k moci, funkcím a výhodám. Tedy ke smyslu jejich „politické“ činnosti. Je proto úplně zbytečné křičet a vedle viru, jenž je sám o sobě dost aktivní, rozsévat ještě i svoji vlastní podomácku vyrobenou politickou nákazu. Dost na tom, že otravuje ovzduší a média i v čase míru.

Casopisargument.cz