Tři slupky


Přetahování kolem řešení současné krizové situace by bylo v našich politických podmínkách krkolomné i v případě, že by ve hře bylo pouhých devět parlamentních stran. Situace se komplikuje tím, že zvláště některé z těchto stran mají více tváří a domluvit se s každou z nich je prakticky nemožné.

ČSSD je jen malá ukázka. V situaci, kdy je její předseda už pomalu u konce s dechem, dělají jeho nejbližší vše pro to, aby ho potopili a půl roku před volbami rozložili to, co ještě zbývá z vlády.

To však není vůbec nic oproti tomu, co předvádějí jednotlivé slupky ODS. Termín „slupka“ je naprosto přesný. Když jednu po druhé odstraníte, zjistíte, že vám cibule pod rukama zmizela, a vyhrknou vám slzy nad tím nadělením.

Nejprve se vrstva složená ze starostů ODS snažila zachránit situaci a rozmluvit poslancům za ODS jejich opoziční plán, jak zavést chaos po zrušení nouzového stavu. Hejtmani napříč spektrem si sedli za jednací stůl s vládou a začalo hledání pro všechny přijatelných kompromisů.

Tento krok vnesl záblesk naděje, že se do boje s covidem zapojí dokonce i opoziční poslanci. K dalšímu jednání už zasedli i předsedové opozičních stran a začali s překvapením zjišťovat, že by byli schopni se v zájmu země dokonce i s Babišovou vládou na něčem domluvit.

Tento vývoj událostí silně znepokojil třetí stranickou slupku ODS složenou z jejích senátorů. Z iniciativy předsedy Senátu Miloše Vystrčila se hodlají obrátit na Ústavní soud, který jediný může strany usilující o řešení krize ještě znepřátelit.

Nařčení vlády z protiústavního jednání, bude-li soudem uznáno za oprávněné, je schopno rozmetat kompromisy učiněné mezi vládou a hejtmany a odvést od jednacího stolu i předsedy stran, kteří začali pomalu věřit, že je možno řešit věci konstruktivně.

Vše lze vrátit opět do bodu nula, pokud se podaří prosadit názor, že „chování vlády a vyhlášení nouzového stavu, tak jak učinila po jednání s hejtmany, je neústavní,“ pochlubil se předseda Senátu novinářům.

Oči pro pláč nakonec zbydou, pokud se úředně potvrdí, že snahy nalézt řešení kritické situace, na kterou tvrdě doplácí celá země, odporují duchu Ústavy.


Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou