Symbol obrany nebo cizí nadvlády? Mariánský sloup je zpět na Staroměstském náměstí

© Foto : Facebook account of Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí

ČR

Po více než jednom století se na pražské Staroměstské náměstí vrátil mariánský sloup. Hlavní zásluhu na tom má sochař Petr Váňa, který na replice památky z poloviny 17. století pracoval přes dvacet let. O tom, zda se má sloup vrátit na své původní místo, se vedou mnoholeté spory.

Ve čtvrtek v podvečer byly dokončeny hlavní práce na stavbě napodobeniny mariánského sloupu. Váňa spolu se svým týmem na stavbě pracovali od rána a dvoumetrovou sochu Panny Marie na vrchol dříku umístili před šestnáctou hodinou.

© Sputnik / Vladimir Fedorenko

Sýs: Dnes můžeme klidně obnovit Mariánský sloup… Ale co začne, jestli na Letné postavíme památník Stalinovi…

Základy sloupu se ale na náměstí objevily už dříve, a to když pražské zastupitelstvo v polovině února s obnovením památky vyjádřilo souhlas. Samotná socha Panny Marie od roku 2004 stála u nedalekého Týnského chrámu.

Váňa na svém díle pracoval dlouhých 23 let a ocenil, že se návrat sloupu nakonec podařilo dohodnout.

Moje babička, která se dožila přes 90 let a zažila stržení sloupu, mi říkala, že až jednou bude sloup postaven, tak bude na světě lépe. A já, když jsem to dneska viděl, tak si myslím, že na světě o trošku lépe je,“ řekl Váňa ČTK.

Podle něj zbývá dokončit ještě drobné práce, které zahrnují umístění dlažby mezi balustrádou a soklem či osazení jalového schodu, který vyrovná svažující se dlažbu na náměstí přesně do úrovně spodního schodu.