Srbská premiérka Ana Brnabićová okomentovala rozsudek nad Radkem Mladićem

–vd–
8.6.2021 a Nová Republika

Srbská premiérka Ana Brnabićová okomentovala dnešní rozsudek u odvolacího soudu v Haagu nad srbským generálem a vrchním velitelem armády Republiky srbské ve federaci Bosny a Hercegoviny Radkem Mladićem.

(Na snímku generál Radko Mladić si jde vyslechnout rozhodnutí odvolacího tribunálu)

„Není pochyb o tom, že se jedná o politický soud.“ řekla srbská premiérka na adresu Mezinárodního soudu pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) a pokračovala „Tam, kde politika zasahuje ve smyslu spravedlnosti, neexistuje spravedlnost a právo. Když jsem mluvila s lidmi z tohoto soudu, uvědomila jsem si, že tento soud nepřispěl k žádnému usmíření. Naopak nás od něho vzdálil. Nyní jsme od usmíření dále než před 26 lety. Dnes existuje daleko větší míra nesnášenlivosti mezi národy bývalé Jugoslávie. Haag k tomu hodně přispěl. Tenkrát mi bylo řečeno, že tento soud nebyl zřízen, aby přispíval k usmíření. Tehdy jsem řekla, a nyní to budu opakovat, že s tím nesouhlasím...“

Premiérka Brnabićová dále vyzvala občany, aby pozorně vyslechli chystaný projev k tomuto rozsudku, který dnes ve večerních hodinách pronese srbský prezident Aleksander Vučić.

Dnes odvolací soud v Haagu potvrdil doživotní trest vězení pro generála Mladiće, který je mnohými Srby považován za hrdinou a zachránce bosenských Srbů. Mladič zorganizoval armádu Republiky srbské v Bosně a Hercegovině a úspěšně vzdoroval džihádu i intervenci vojsk NATO na straně bosenských islamistů. Z pětičlenného soudního senátu jedna soudkyně Prisca Matimba Niambe z Zambie nesouhlasila s rozsudkem. Již před časem navrhovala, aby soud s Mladićem proběhl znovu a v jiném složení senátu. Ve svém 60ti stránkovém samostatném vyjádření napadla mimo jednoho všechny body obžaloby i rozsudku. Odmítla nejen všechna tvrzení o genocidě páchané Srby, ale i tvrzení o násilném vyhánění muslimů z jejich domovů ze Srby obsazených území. 

Podle mnoha mezinárodních pozorovatelů byl soud ICTY od samého založení zmanipulovaný podle politického zadání. Jeho úkolem bylo svalit všechnu vinu za rozpoutání občansko–nábožensko–etnického konfliktu na srbské vůdce, kteří bojovali proti nastupujícímu fašizmu v Chorvatsku, proti džihádu v Bosně a Hercegovině a proti albánským teroristům z řad drogové mafie na Kosovu. Všechny tyto temné síly byly vzkříšeny především tajnými službami zemí NATO.

Český mediální mainstream a "naše" ČT se k manipulacím haagského soudu vždy bezduše přidávaly.