Soud poslal Navalného na 3,5 roku do vězení
2.2.2021 18:26 – Moskva

mso, jz, Novinky


Moskevský soud v úterý večer zrušil podmíněný trest opozičního předáka Alexeje Navalného a poslal ho na 3,5 roku do vězení. Dlouholetý kritik Kremlu měl systematicky porušovat režim dříve uloženého podmíněného trestu. Navalnyj proces označil za absurdní a soudkyni žádal, aby ho zprostila obvinění.Do doby trestu se započítává i půlrok, který Navalnyj strávil v domácím vězení. Strany se do deseti dnů od úterního rozhodnutí soudu mohou odvolat.


Opozičník Navalnyj před soudem znovu obviňoval Putina. Prohlásil, že soudní proces je absurdní a rozhoduje o něm za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. Zdůraznil, že verdikt má zastrašit miliony Rusů.


S tvrdohlavostí maniaka se mě náš stát snaží v tomto případu uvěznit,“ prohlásil Navalnyj podle listu Kommersant. Dodal, že celé Rusko je bez perspektiv. „Doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Nemůžete zavřít miliony lidí, přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. Všichni totiž žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají,“ řekl.

Nespojujte vztahy s Ruskem s Navalným, varuje Kreml Evropskou unii


Navalného zadrželi 17. ledna po příletu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil z otravy látkou novičok. Podle vězeňské služby porušil svůj podmíněný trest, protože se pravidelně nehlásil úřadům.


Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen spolu se svým bratrem Olegem za údajnou zpronevěru na 3,5 roku. Oleg šel do vězení a Alexej dostal podmínku, přestože ho Evropský soud pro lidská práva očistil a ruský stát mu dokonce vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces.


Obhájci opozičního předáka u soudu předložili dokumenty dokazující, že se léčil v zahraničí, a proto se nemohl dostavit ke kontrole, a že o tom vyrozuměli vězeňskou službu. Její zástupce ale i tak požádal soud o změnu podmíněného trestu na nepodmíněný. Navalnyj podle něj podmínky porušoval již dříve. Po každém porušení dostal oficiální varování. Trest mu byl v minulosti kvůli tomu o rok prodloužen.


Proti Navalného uvěznění se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navdzory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic měst s požadavkem, aby byl Kritik Kremlu osvobozen.


https://www.novinky.cz/….cz