Řecko varuje Turecko kvůli novým výzkumům ve východním Středomoří

23.7.2020 VSa Zprávy

Turecko zahájilo další geologický výzkum na jih a východ od řeckého ostrova Kastelorizo. Atény protestují.


Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis znovu varoval Turecko před jeho postupem při výzkumu nerostných surovin v oblasti východního Středomoří. Nyní se má jednat o seismický výzkum na jih a východ od řeckého ostrova Kastelorizo.


Mitsoitakis řekl, že EU nezbude nic jiného než uvalit na Turecko sankce v případě, že bude Turecko i nadále pokračovat v destabilizaci východního Středomoří. Turecko oznámilo, že bude mezi 21. červencem a 2.srpnem v okolí ostrova Kastelorizo provádět výzkum, načež řecké ozbrojené síly vyhlásily pohotovost. Řecké velvyslanectví v Ankaře poslalo oficiální stížnost na turecké ministerstvo zahraničí. Problém také Řecko nastolilo v Evropské unii, v NATO, jehož je Turecko členem, a také v Radě bezpečnosti OSN.

Ostrov Kastelorizo na mapě, hranice podle dohody z roku 1932 mezi Řeckem a Tureckem (zdroj: Autor: Fut.Perf, CC BY-SA 4.0)


Mezi Řeckem a Tureckem panuje dlouhodobé napětí ohledně celé řady problémů. Patří sem i turecké těžební plány v oblasti východního Středomoří, které se týkají vod, o kterých se vedou územní spory.


Představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borell minulý týden varoval, že turecké kroky v oblasti geologického výzkumu jsou v rozporu se zájmy EU a také porušují mezinárodní právo i suverénní práva členských zemí EU. Německý ministr zahraničí Heiko Haas v úterý vyzval Turecko, aby s těmito aktivitami přestalo, pokud chce zlepšit své vztahy s EU.

casopisargument.cz