Reakce ANS na protiruskou provokaci

Otevřený dopis pro velvyslance Ruské federace v ČR




Velvyslanectví Ruské federace

nám. Borise Němcova 1, 160 00 Praha 6-Bubeneč


V Praze dne 17. 4. 2021 

Vážený pane velvyslanče,


chceme Vás i celou ruskou společnost ujistit, že zásadně odmítáme provokace typu zesměšňování a urážení prezidenta Ruské federace Vladimíra Vladimiroviče Putina, která se uskutečnila v pátek 16. 4. 2021 před velvyslanectvím RF. Považujeme je za akce štváčů, kteří chtějí vyvolat protiruské válečné nálady v naší společnosti. Jsme si vědomi toho, že se jedná o vyvolání ideologické války, jako přípravy na ozbrojený konflikt mezi USA, NATO a RF.


Víme, že lid České republiky odmítá militantní snahy USA rozdmýchat válku. Musíme ale bohužel připustit, že mezi námi existují skupinky pohrobků fašistů, trockistů a novodobých neomarxistů. Ovšem zároveň musíme konstatovat, že naprostá a drtivá většina obyvatel naší země je odpůrcem takovéto zničující proválečné politiky.


Vážený pane velvyslanče, jménem občanů ČR odsuzujeme tento neuvěřitelně zlý a sprostý happening hrstky zhruba deseti občanů – jakési skupiny Kaputin. Vzhledem k tomu, že organizátoři této akce (a jiných podobných protiruských akcí) používají vždy anglické nápisy, neboť jejich akce jsou určeny především pro zahraniční média, víme, že se jedná o ubohé „žoldáky“ placené zahraničními agenturami, které jsou nepřátelské vůči RF, a ne o plně svéprávné občany České republiky.


Odsuzujeme absolutně nepřijatelné chování Policie ČR, která této primitivní akci výtržníků pouze přihlížela. Budeme požadovat na vládě ČR veřejné objasnění faktu, proč Policie ČR proti takto urážlivé akci vůči RF nezasáhla. Neschopnost ministra vnitra řešit politický vývoj v zemi je zřejmá. V posledních volbách roku 2017 volilo pouze 60,84 % voličů. Na základě toho vznikla menšinová vláda, jejíž je současný ministr vnitra členem.

Přejeme pěkný den a pevné nervy.


PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně ANS

JUDr. Karel Hais, první místopředseda ANS