Rád bych se nechal očkovat vakcínou Sputnik a myslím, že nejsem sámJan Žižka 23.02.2021

Stalo se módou argumentovat potenciálními obětmi covidové epidemie, protože vláda údajně špatně a pomalu distribuuje dostupné vakcíny. Vláda je také obviňována i z toho, že nezajistila plynulý převoz nemocných do Německa.


Nedokážu posoudit logistickou otázku distribuce vakcín ani možného využití hospitalizace v Německu, ale jistě nelze naše kraje zásobovat vakcínami, které nejsou. Nevím, proč nejsme se stejnou vehemencí upozorňováni denně nato, že firmy, které měly vakcíny dodat, je nedodaly. Dodávky jsou krácené a je proto těžké držet se původního časového harmonogramu. Další nepochopitelnou skutečností je obdiv k rychlosti, s jako očkují některé státy mimo Evropu. Není to tím, že naprosto bezohledně přeplatily – skoupily vakcíny, které teď chybí Evropě? Je ale pravdou, že to bylo bezohledné vůči nám, ale ne vůči jejich obyvatelům.


A jsme u kardinální otázky. Když zásobování vakcínami sehnalo a epidemie nemizí, nebylo by odpovědné zkusit aplikovat jiné, dostupné vakcíny? Je jasné, že při současné protiruské hysterii by to nebylo politicky lehké, ale je vidět, že v Maďarsku či Srbsku je díky uvedené vakcíně situace a proočkovanost mnohem lepší. Mimochodem, všimněme si, že jen jedinkrát byla odvysílána zpráva, že Anglie a Srbsko jsou premianty v počtu očkovaných. Srbsko ale patří mezi státy, o kterých cenzura v českých médiích příliš zpráv nedovolí.


Jsem původní profesí chemik a vím, že ruský výzkum patřil vždy ke světové špičce.


K vakcíně Sputnik mám plnou důvěru – je to vakcína odzkoušená, vyrobená v Evropě a její efektivita je potvrzena nejen několika státy, ale i našimi epidemiology. (Naposled její kvalitu jednoznačně a veřejně potvrdil R. Prymula. Nebyl to snad také důvod k ukončení jeho angažmá coby vládního experta?)


Ať tak či tak, očkování se zpožďuje, EU nekoná efektivní kroky k nápravě a bruselští politici mlátí prázdnou slámu a zabývají se nesmysly typu Navalného. Pokud se tedy bude argumentovat počtem obětí, měli bychom si zachovat alespoň tolik zdravého rozumu, abychom si uvedené skutečnosti uvědomili.

outsidermedia.cz