Překombinováno


Předseda ČSSD Jan Hamáček se přimlouval na sjezdu zelených za to, aby kandidovali v podzimních parlamentních volbách spolu se sociální demokracií. Zelení jako hrdá a sebevědomá strana, která ve volbách pod jedno procento nejde, měli řadu podmínek.

Nepřejí si, aby sociální demokraté poskytovali místa na svých kandidátkách pochybným osobnostem. Pokud snad vedení ČSSD o něčem takovém uvažovalo, mělo by se stydět. Na tom se jistě všichni shodneme, pochybné osobnosti do politiky nepatří.

Ovšem dvě další podmínky, které zelení vládnoucí straně kladou, mohou už vyvolat určité rozpaky. ČSSD si má zakázat povolební spolupráci s ANO jakožto stranou představující „srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí“.

Do voleb zbývá třičtvrtě roku. Zelení po místopředsedovi vlády požadují, aby toto období naplnil útoky na svého koaličního partnera. Má ho obviňovat z těch největších hříchů proti demokracii. Právě v období, kdy autorita vlády je už tak velice nízká, její protiepidemická opatření jsou stále více ignorována a inspirují ke stále dalším a dalším protestům.

Jak chce Jan Hamáček tvrdit, že v této době by měli všichni vládu respektovat, a zároveň rozhlašovat, že v čele vlády stojí oligarcha a despota. Nehrozí mu v době, kdy už jsou nemocnice beztak přeplněny, hospitalizace z důvodu schizofrenie?

Zelení navíc po sociálních demokratech požadují, aby se distancovali od stran nedemokratických (míněna KSČM) a od stran populistických (míněna Okamurova SPD). V případě komunistů se tedy mají důrazně distancovat od strany, díky jejíž podpoře mohli celé ty roky vládnout. Nebylo jim hloupé vládnout díky nedemokratickým silám v našem státě a společnosti. Co to o nich svědčí?

Svými podmínkami donutí zelení sociální demokracii, aby měla prakticky nulový koaliční potenciál. Zbývá jí pak už jen ODS, před kterou ČSSD varuje, a piráti, kteří mají o ČSSD zájem dokonce ještě menší než o zelené.

Vedení ČSSD má všechny důvody k tomu, aby si mnulo spokojeně ruce, jak se mu to podařilo do příštích voleb pěkně zkombinovat. Snad si budou se zelenými dobře rozumět i mimo parlamentní lavice.

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou