Poznámka k článku - Maduro, EÚ a USA odmietajú rozmraziť účty Caracasu, aby zaplatil vakcínu

Ve Venezuele v nedávném čase proběhly prezidentské volby, z nichž jako vítěz vzešel Maduro. USA a EU se samozřejmě tato volba nelíbila. Volby označily za nedemokratické a neuznaly je. V souvislosti s tím zmrazily účty Venezuely, blokovaly její aktiva a podnikly další kroky, které Venezuely přišly na miliardy dolarů.

Nyní, když Venezuela, dokonce prostřednictvím WTO požadovala, aby jí uvolnily finanční prostředky na nákup vakcíny proti Covid-19, odmítly to, aniž by se zabývaly otázkou, zda Venezuela bude vůbec mít potřebné peníze na nákup vakcíny.

Prezidentské volby ve Venezuele jsou nějaký čas za námi. V současnosti jsou snad jedním ze středů pozornosti značné části světa volby v USA. Je téměř jisté, že v těchto volbách došlo k falšování nejen dílčích volebních výsledků, ale i o pokusy masivně ovlivňovat volby ve prospěch kandidáta Demokratické strany, Joe Bidena. Přesto tento pán je již považován za zvoleného prezidenta USA.

První otázkou, která se přímo v uvedených souvislostech vnucuje, je, proč alespoň některé z tzv. demokratických států nehrozí sankcemi USA za skandální průběh prezidentských voleb? Proč některé tyto státy dokonce již v předstihu blahopřály J. Bidenovi ke zvolení do funkce prezidenta USA?

Víme, že volební proces v USA ještě pokračuje. Celý svět však může hodnotit, jaký charakter mají americké volby. Volby ve Venezuele, ať byly již jakékoliv, jistě nedosáhly kvalit těch současných amerických. Nadto je zde ještě jedna otázka. Celý Západ se dušuje svým křesťanstvím. EU mluví o svých křesťanských základech. Ano, mluví. Skutečnost je však jiná. Západ vůči Venezuele však fakticky přistupuje zcela nekřesťansky, když odmítá uvolnit venezuelské peníze na vakcíny proti Covid – 19. Tento přístup je více než jenom nekřesťanský, je hrubě vyděračský, barbarský a jeho důsledkem může být smrt mnoha zcela nevinných lidí, kteří v imperialistických mocenských hrátkách, jak je zcela zřejmé, nehrají žádnou úlohu.

A právě taková je ve skutečnosti politika EU. Je hrubě vyděračská, barbarská. Do křesťanského hávu jen se snaží zahalovat své kořistnické imperiální zájmy.

J. Skalský