Poslanci schválili zprávy o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017

24.10.2019 aktualne.cz – ČTK

Odkaz na originál

Řada poslanců hospodaření ČT opět kritizovala a vyjadřovala nad ním pochybnosti. Sněmovna ve čtvrtek po debatě plné sporů schválila výroční zprávy o činnosti a o hospodaření ČT.

Pro schválení zprávy o činnosti ČT za rok 2016 hlasovalo 120 poslanců ze všech klubů kromě SPD, KSČM a nezařazených poslanců. Pro schválení zprávy o hospodaření hlasovalo 118 poslanců, proti ní hlasoval například Pavel Juříček (ANO) a Jaroslav Foldyna (ČSSD). Hlasovací listina původně ukázala číslo 117 poslanců, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale odpoledne uvedl, že hlasoval také pro, i když na sjetině se objevilo, že se zdržel.

Takže šlo ve sněmovně jen o bouři ve sklenici vody. A nyní víme, jaké poslance jsme si zvolili a co od nich můžeme čekat. Východisko můžeme spatřovat v referendu, v němž by voliči přímo rozhodovali o nejdůležitějších otázkách. Činnost a hospodaření ČT k zvlášť významným otázkám bezpochyby patří.

Jakou úlohu v této tragikomédií hrál premiér Babiš? Vyslovil se asi v tom smyslu, že by nechtěl opakování televizní vzpoury. Domníváme se, že podstatnější, než člověk něco chce či nechce, byly skutečnosti, o nichž PSP ČR jednala. Je zřejmé, že hospodaření ČT ani její činnost nebyly takové, jaké měly být. Proto o tom sněmovna měla nejen mluvit, ale také přijmout odpovídající usnesení. Babiš se obával střetu kvůli ČT. Bude jej přesto mít, přestože Dvořáka a jeho lidi vlastně podpořil. A k tomu řadu svých voličů hodně zklamal. Je možné, že v politice ústupků vůči opozici, a to i tam, kde by měl být v celospolečenském zájmu neoblomný, bude pokračovat. Kam až je ochotný jít?

–red. ČNL