Petříček Člověk v tísni je respektovaná organizace, ruský zákaz je absurdní

© Foto: Facebook account Tomáš Petříček

ČR

11:05 13.11.2019

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček okomentoval zařazení organizace Člověk v tísni na seznam společností, jejichž činnost je v Rusku považována za nežádoucí. Bude chtít vysvětlení od ruského velvyslance, řekl.

Petříček na svých sociálních sítích prohlásil, že bude vysvětlení kroku vyžadovat od ruského velvyslance, neboť zákaz této „respektované organizace“ považuje za absurdní. Podle jeho názoru svědčí zákaz lidskoprávních organizací o stavu lidských práv v Rusku.

„Člověk v tísni je respektovaná organizace podporující lidská práva a demokracii ve světě. Zveřejněné důvody jejího zákazu v Rusku proto považuji za absurdní. Zákaz lidskoprávní organizace svědčí o stavu lidských práv v zemi. Budu požadovat vysvětlení. Předvolám si ruského velvyslance,“ napsal na svém Twitteru.

Člověk v tísni v Rusku

Ruské ministerstvo spravedlnosti včera informovalo o zařazení organizace Člověk v tísni na seznam zahraničních a nevládních organizací, jejichž činnost je v Rusku považována za nežádoucí.

Ministerstvo uvádí, že tato organizace je na seznamu nežádoucích organizací v Rusku od 7. listopadu roku 2019 na základě rozhodnutí náměstka generálního prokurátora Ruské federace. Rozhodnutí bylo učiněno v rámci boje proti osobám „zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod“.

Člověk v tísni se stal již devatenáctou organizací, jejíž činnost ruské ministerstvo spravedlnosti označilo za nežádoucí. Tato nezisková organizace přitom údajně považuje za svůj hlavní cíl poskytování pomoci v krizových bodech a podporu rozvoj demokracie a lidských práv ve světě.

Pokud je nějaká organizace do seznamu ruského ministerstva spravedlnosti zařazena, její účty jsou zmrazeny a dceřiné společnosti jsou uzavřeny. Nežádoucím organizacím je také zakázáno pořádat veřejné akce (od seminářů až po shromáždění), shromažďovat a distribuovat své materiály, a to i prostřednictvím médií.

Prague Civil Society Centre

Ředitelem organizace Člověk v tísni je Šimon Pánek, který zároveň působí jako ředitel vlivové organizace Prague Civil Society Centre. Ta byla v minulosti přistižena, jak učí na území bývalého SSSR profesionální revolucionáře a aktivisty svrhávat nepohodlné vlády, a to i za pomocí vytváření a šíření lží a manipulací.

Vlivová organizace Prague Civil Society Centre měla před vypuknutím skandálu na svých internetových stránkách umístěno i poděkování české vládě za podporu v její činnosti.

Sputnik

Člověk v tísni“ se vyjádřil k předmětnému problému takto:

Zařazení Člověka v tísni na seznam nežádoucích organizací ruského ministerstva spravedlnosti pro nás není překvapením.

V Rusku pracujeme dlouhodobě, podporujeme tamní občanskou společnost – aktivisty, blogery, kriticky přemýšlející intelektuály, skupiny lidí, kteří jsou proti korupci, proti ničení životního prostředí, kteří bojují za práva menšin, chtějí větší transparentnost ruského státu, chtějí, aby Rusko dodržovalo mezinárodní závazky, ke kterým se zavázalo například ratifikací Listiny základních práv a svobod, jako je ochrana a dodržování lidských práv, nebo právo na sdružování a shromažďování, podporujeme skupiny, které jsou proti cenzuře a další.

To samozřejmě ruský režim dráždí, protože nechce fungovat transparentně, demokraticky a nechce být pod veřejnou kontrolou. Vladimir Putin chce vládnout v Rusku tvrdou rukou, což řada ruských občanů nechce akceptovat a snaží se o to, aby se v Rusku jednou žilo lépe a my je v tom podporujeme. (Poznámka red.: Nejde v tomto případě o doznání, že Člověk v tísni se uvedenou činností nepřípustně vměšuje do vnitřních záležitosti Ruska?)

Zařazení na seznam nežádoucích organizací je samozřejmě nepříjemnost, doufali jsme, že se to stane později, ale nejsme první a ani poslední komu se to stalo, včetně řady renomovaných a kvalitních organizací, které ruskou občanskou společnost také podporují.

V tuto chvíli zastavujeme veškeré aktivity na podporu ruských partnerů a přátel, abychom je neohrožovali a budeme si muset promyslet jaké kroky podnikneme…“.(Text krácen).