Papežská nadace Kirche in Not Náboženská svoboda by měla být prioritní v agendě velkých mocností

Řím. „Křesťané jsou nepronásledovanější náboženskou skupinou – téměř 300 milionů věřících zažívá každodenní pronásledování. Islámský fundamentalismus se přesunul z Blízkého východu do Afriky a Asie“. Tyto dva údaje vyplývají ze studie Papežské nadace Kirche in Not (známé také jako „Pomoc trpící církvi“), která byla dnes zveřejněna v římské bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově. Tento kostel, v němž dnes promluvil rovněž prefekt Kongregace pro východní církve, kard. Leonardo Sandri, je památníkem mučedníků 20. a 21. století.

Studie o pronásledování křesťanů v letech 2017–19 nese výmluvný název „Pronásledovanější než jindy a sleduje vývoj ve dvaceti zemích (od Saúdské Arábie přes Středoafrickou republiku po Súdán či Pákistán), kde mezi okolními čtyřmi miliardami obyvatel žije křesťanská menšina v nejobtížnějších podmínkách. Ve zmíněném období se situace nejenom nezlepšila, nýbrž seznam sledovaných zemí se bohužel rozšířil o další tři státy – Kamerun, Burkina Faso a Srí Lanku.

„Naše zpráva dokazuje, že čistě vojenské řešení nepostačuje“, prohlásil při prezentaci studie Alessandro Monteduro, ředitel nadace Kirche in Not. „Od porážky tzv. Islámského státu ve velké části Sýrie a na severu Iráku migrovali teroristé do jiných částí světa, zejména Afriky a jižní a východní Asie. Obhajoba náboženské svobody by proto měla být prioritním zájmem velkých mocností a nadnárodních institucí“, zdůraznil. Předseda italské sekce papežské nadace, Alfredo Mantovano, vysvětlil, že zlepšení diplomatických vztahů mezi západními zeměmi a Severní Koreou nebo Čínou automaticky nevede ke změně životních podmínek pro tamější křesťany: „Nesmíme propadat iluzi, že případné omezení zbrojních dodávek anebo smlouvy o hospodářské spolupráci přispívají ke zmírnění náboženského pronásledování. V Číně (jedné ze sledovaných zemí) dosud není povoleno projevit víru na veřejnosti a mnohdy ani v soukromí“, připomenul Mantovano.

Rektor svatyně sv. Antonína ve srílanském Colombu, o. Jude Raj Fernando, v Římě zastoupil zemi, která o letošních Velikonocích utrpěla nejzávažnější protikřesťanský atentát. „Navzdory této hluboké ráně jsme vytrvali v pevné víře, která nám umožňuje, abychom odpustili svým pronásledovatelům. Odpouštíme, ale nadále se dožadujeme spravedlnosti pro našich 258 obětí a denně se za ni modlíme“.

Zpráva Kirche in Not zároveň upozorňuje na dramatickou situaci v Africe. Z  patnácti afrických kněží násilně usmrcených v tomto roce pocházeli tři z Burkina Faso, dosvědčuje o. Roger Kologo. „V naší zemi probíhá skutečný hon na křesťany, které džihádisté napadají při procesích a dokonce i v jejich domovech. Od začátku roku položilo život za víru nejméně šedesát věřících. Spolu s nimi často umírají představitelé místní správy, kteří chtějí zabránit teroristickému násilí, i muslimové, shromáždění v mešitách (16 jich zemřelo při útoku na mešitu 11.10.)“, uvedl burkinafaský kněz. Za všechny tyto mučedníky se dnes večer římská bazilika sv. Bartoloměje rozzářila rudou barvou.

Radiovaticana.cz