O nové studené válce

Na téma prohlášení, že Spojené státy dnes údajně vyhlásily novou studenou válku Ruské federaci.

https://colonelcassad.livejournal.com/6636431.html
Aktivní studená válka mezi USA a Ruskou federací trvá od února 2014, kdy USA, zahájily státní převrat na Ukrajině, otevřeně zaútočily na ruskou sféru vlivu a zcela upřely Ruské federaci právo mít sféry vlivu, zatímco USA své sféry vlivu po celém světě svévolně definují, jak to právem silných považují za nezbytné.


Jak již jednou vysvětlili ideologové opojení mesiášským hegemonismem, Spojené státy jsou jedinečnou a výjimečnou zemí, zatímco Rusko je jedinečné, nikoli však výlučné. A nedostatek transparentnosti ve věcech „exkluzivity“ vysvětluje celkem jednoduchou věc - pokud Spojené státy zůstanou supervelmocí, neuznávají rovnost dalších hlavních hráčů - Číny, Ruské federace nebo EU a jakékoli pokusy požadovat subjektivitu a právo určovat něco ve světových záležitostech, vnímány výlučně jako hrozba pro sebe. A návrhům ve stylu „určitě uznáváme vaše vedení, ale chceme, abyste uznali naše zájmy, zacházeli s námi s respektem a dodržovali pravidla, která jste si sami stanovili“ - Spojené státy nemohou nijak vyhovět, protože takové návrhy znamenají uvalení omezení na hegemonii (a hegemonie umožňuje nebrat v úvahu, nerespektovat a porušovat pravidla, včetně jejich vlastních), to znamená oslabení a roztříštěnost jejich kontroly, jejich světa založeného na jejich pravidlech.


Vzhledem k tomu, že s tím Spojené státy dobrovolně nesouhlasily, otázka omezení její hegemonie z oblasti diplomacie a dohod se již dávno přesunula do roviny studených válek proti Rusku a Číně. A tyto války budou pokračovat buď do konečného zhroucení současného systému světového řádu (buď zhroucením Spojených států, nebo dohodou omezující hegemonii USA z pozice slabosti), nebo až do vítězství USA v těchto studených válkách (s rozpadem Ruské federace a Číny). Různé hybridní války na území třetích zemí budou sloužit jako platformy pro střety a uvolňování páry prostřednictvím barevných revolucí, pučů, partyzánských akcí, teroristických akcí nebo jednoduše místních válek na úrovni nedávného Karabachu nebo Tigray. Stejně jako v případě poslední studené války mohou existovat situační dohody, jako například nedávné prodloužení STARTU III, to by se nestalo, kdyby Trump vyhrál ve Spojených státech.

Další otázkou je, že ruské elity stěží vnímaly takovou realitu a důslednost, stejně jako dlouhodobou povahu tohoto procesu, který ukončil sny celé generace zesnulých sovětských / mladých ruských „elit“, jež zapadly na „požehnaný Západ“. Pochod na Západ vedl do slepé uličky a nové studené války, která samozřejmě sotva byla v plánech ruského vedení a která začala pro zemi za výrazně horších podmínek než ta předchozí.


Popření reality studené války, s nímž se pravidelně setkáváme po roce 2014, často připomíná Trockého chování v Brestu. Pokud prohlásíte, že studená válka neexistuje, nezmizí. Pokud si pamatuji, Ruské ministerstvo zahraničí začalo hovořit o nové studené válce někde v listopadu až prosinci 2014, kdy po podzimních jednáních v Miláně vyšlo najevo, že situace je zásadně jiná než po olympijské válce a dohody již nebudou možné vyřešit konflikt. Dále jsme pozorovali a stále pozorujeme bolestivý obrat tváří v tvář realitě, který je pro některé tak bolestivý, protože v této realitě zemřel jejich sen o „zakotvení v civilizovaném Západě“ v praktickém smyslu a přežil jen jako objekt víry v určité ideály mládí, když se všechno zdálo možné. Navíc ve stáří mnozí najednou zjistili, že „všechno, o čem sovětská propaganda lhala o americkém imperialismu a hegemonismu, se ukázalo jako pravda“. Ale byl čas, když to všechno bylo považováno za říši Suslovských časů a vynálezů politických instruktorů z nejvyšší stranické školy. Ale bylo by v pořádku, kdyby to bylo jen ve zhroucení snů elit, protože proto byla země zničena, jak to požadovalo „nové myšlení“.

Takže dnešní prohlášení Bidena, sankce amerického ministerstva obchodu a amerického ministerstva zahraničí a odvolání ruského velvyslance z Washingtonu (ke konzultaci), stejně jako rozsáhlá cvičení NATO namířená proti Ruské federaci a oznámení budování britského jaderného arzenálu, to není začátek nové studené války, ale jen další z ní, rutinní epizoda. Stejně jako všechny příběhy pod Skripály, Navalny, Duma, Maduro, Donbass, Sýrie, sankce, PMC, volební hacking, nekontrolovatelná cenzura, roztříštěnost internetu atd. atd. Je to tak, že nyní si dokonce i zcela apolitičtí občané uvědomují, že to vše je systémové, vážné a dlouhodobé, i když to bylo zřejmé již v roce 2014. V této situaci se lidé, kteří si mysleli, že to všechno skončí samo a všechno bude stejné jako dříve, vždy usmívali. Ne, nebude. Nemůžete se vrátit zpět do roku 2007 nebo 2013. I když docela chápu, proč lidé chtějí tváří v tvář takové nepříjemné realitě věřit v to nejlepší.


Pozn.: Přeloženo Gogolem

Přišlo e-poštou