České školy, knihovny a kultura v Němci anektovaném českém pohraničí I

( Z knihy „Zapomenuté pohraničí“

Jan Kouřil, Josef Bartoš, Jaroslava Čajová

I. část)

Poznámka: V době Československé republiky německá menšina u nás měla své školství, které bylo na vysoké úrovní, kulturní instituce, tisk. Přesto často landsmani řvali, že jsou utiskovaní a čechizovaní. Stavěli se v řadě případů velmi silně proti zřizování českých menšinových škol. To bylo někdy kraválu, ale také i jiných akcí. Alespoň jeden příklad z tohoto německého tažení proti zřízení české škole vám přineseme.

Když však Němci zabrali naše pohraničí, vše bylo jinak. Co bylo české, muselo být odstraněno. Dokonce mluvit česky na veřejnosti se nedoporučovalo, někde i zakazovalo. Germanizace českého obyvatelstva, které zůstalo ve svých domovech v pohraničí, tvrdě pokračovala. Někdy v roku 1943 slíbil Henlein Hitlerovi, že od Čechů „Sudetengau“ očistí. Několik střípků ze života Čechů, několik ukázek, jak se jim žilo mezi Němci. Prožívejte jejich těžký život v myšlenkách s nimi. –red.

5.2.1939, Šumvald

Přišlo nařízení z Opavy. Německá škola musí být bezpodmínečně zřízena. Počala velká agitace pro. Proti se ozval článek v olomouckém Pozoru a letáky po obci. Přijelo gestapo a vyšetřovalo tehdy ještě českého tajemníka na obecním úřadě Kryla č. 94, knihovníka a české učitelstvo pro domnělé rozmnožování letáků: "Zle, matičko, zle, brandenburci zde" atd. "Nevyhrožujeme, ale varujeme" (dle nacistického příkladu). "Žádné dítě do německé školy" – a ještě jinaké. Velmi byli udiveni dvojjazyčným označením obecního úřadu. Brzy poté muselo být jen německé. Nic nevyšetřili. Byla tehdy skutečná národní jednota. Někdo to musel ale odpykat.

19. března 1939 uvrhlo gestapo do vazby ve Šternberku R. Plháka, učitele R. Spurného, jehož udal správce školy Kunstfeld, že vlastní padělanou propustku přes hranici, vystavenou v Lítovli, protože měl zakázány jízdy do Protektorátu. Bylo to dílo zrádné české učitelky P.

8.2.

Německá třída umístěna v 1. třídě naší nové školy a vše možné činěno, by co nejdříve byly dvě německé třídy. Nový řídící učitel Klein byl k našim občanům poměrně snášenlivý. Vedl prozíravou, opatrnickou politiku: pomalu, ale jistě poněmčit českou školu. Co nešlo dobrovolně, uděláno nařízením. Z českých dětí vybírány děti zdravé, vzrostlé, vhodné pro budoucí světovou Velkoněmeckou říši, prohlídkou podobnou rekrutské u odvodu. Nepomohly protesty rodičů, ani pláč dětí.

Náš oberlehrer Klein lákal děti do Hitlerjugend. Slibováním obuvi, šatstva atd., ale dětí se nedaly. K 1. září se přihlásilo jedno dítě do německé školy. Byly proto nařízením nuceny k docházce děti české: O. Ošťádala, F Brachtla, J. Smrčka, J. Kumpy, J. Brachtla aj. Otcové jejích jeli protestovat do Opavy, byli ale odmítnuti s poukazem: "Jestli se vám tu nelibí, vystěhujte se".

Před svátky, před a po prázdninách býval "apel" před školou. Německý inspektor Nagler se zajímal o děti, co čtou a jak zpívají. Oslovil je třikrát ..Sieg heil!", samozřejmě musely opakovat. Mohou prý zůstat dobrými Čechy, i když se budou pilně učit německy. Školní česká knihovna byla zničena. Knihy byly vyhozeny na chodbu, něco děti rozebraly, ostatní páleny v kamnech.

12.2. 1942

Odvážná česká kultura za okupace

   Místní mládeží sehraná opereta "Kukačka"; dne 15. a 16. března byla vždy úplně vyprodána. Nadšení mládeže bylo úspěšné. Při hudbě vypomáhal německý komisař Maitner. Oberlehrer Klein se naň velmi zlobil. M. se pohádal s Kleinem, který byl proti opakování hry. Ale hrálo se! Potřetí již ale nepovolili, ač by bylo zase vyprodáno.

Pokračování

Připravil K. Malý

O otázkách války a míru ve světě může rozhodovat pouze Rada bezpečnosti OSN

Takto následovali neblahé události, ke kterým došlo v nedávných dnech na území Iráku. Připomeňme si je znovu.

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v pondelok odsúdil americké nálety, ktoré si vyžiadali životy najmenej 25 príslušníkov milícií, pričom ďalších 55 utrpelo zranenia. „Premiér označil americký útok na iracké ozbrojené sily ako neakceptovateľný podlý útok, ktorý bude mať nebezpečné následky,“ informovala kancelária premiéra.

Tisícky demonštrantov a bojovníkov milícií sa predtým zhromaždili pred hlavným vchodom do veľvyslanectva, aby odsúdili letecké útoky na základne patriace Iránom podporovaným milíciám v Iraku. Zišli sa tam po pohreboch príslušníkov týchto milícií, ktorí pri náletoch prišli o život. Bagdad 31. decembra 2019

Vyžeňme Američany, zní Irákem po zabití Sulejmáního. USA nařídily okamžitou evakuaci svých občanůDnes 10:26 – Bagdád/Washington,Novinky, ČTK

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí považuje páteční americký útok, při němž zemřel íránský generál Kásim Sulejmání a zástupce velitele iráckých šíitských Sil lidové mobilizace (PMF) abú Mahdí Muhandis, za agresi vůči Iráku a velké porušení jeho suverenity. Vlivný duchovní Muktada Sadr už vyzval k vyhnání Američanů. Spojené státy nařídily okamžitou evakuaci svých občanů z Iráku…

Z uvedeného vyplývá, že počátkem eskalace situace byl americký nálet na irácké ozbrojené síly, který si vyžádal 25 životů příslušníků milice a 55 raněných. Irácký premiér označil tento útok jako neakceptovatelný a podlý.

Po pohřbu mrtvých milicionářů došlo k demonstraci před americkým velvyslanectvím v Bagdádu. Vznikly sice hmotné škody, ale na straně Američanů mrtví nebyli. Přesto Američané svůj letecký útok zopakovali, z jejich hlediska byl úspěšní Jeho obětí byl přední iránský Sulejmáni a abú Mahdí Muhandis, zástupce velitele iráckých šíitských Sil lidové mobilizace (PMF). Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí označil tento útok za agresi vůči Iráku a za velké porušení jeho suverenity.

Pokud Američané utrpěli nějaké vážné újmy na životech svým občanů, ze nimiž stál Irák, bylo jejich povinností se obrátit na RB OSN a na její půdě vše projednat a dosáhnout potřebnou reakci RB OSN, včetně případných sankcí nebo jiných tvrdších opatření, vůči Iráku.

Američané však touto cestou nešli. Rozhodli se sami, že potrestají Irák. Bombardovali jeho území. A prolili krev desítek lidí. Na spontánní demonstrace odpověděli dalším leteckým útokem na území Iráku, další mrtví. Vzhledem k uvedenému lze považovat Američany za agresory, kteří nesou plnou odpovědnost za oběti i škody, k nimž došlo v důsledku jejich agresivního útoku.

Celá krvavá záležitost by měla být urychleně přenesena na půdu RB OSN. Jakékoliv další akce, a to na obou stranách, by měly být okamžitě zastaveny. Jinak může dojít k mnohem větším vojenským konfliktům, které mohou přinést obrovské strádání celých národů.Strach z třetí světové války. Atentát na Sulejmáního rozpoutal obavy nejen v USA. Pomstíme hrozný americký zločin, slíbil Írán po pátečním atentátu na velitele elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního v iráckém Bagdádu. Slova, která zazněla z úst nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Chameneího, dostatečně vyděsila také americké občany.“(Novinky.cz, 3.1.2020)

Pokud RB OSN, jako již vícekrát, nebude plnit své funkce a nechá probíhajícím a eskalujícím konfliktům volné pole, pak důsledky mohou být skutečně nedozírné. I když si nemyslíme, že by z předmětných konfliktů měla vzniknou třetí světová válka, velká hrozba pro lidstva však vyvstala Je proto v zájmu nás všech, aby již dnes svět začal jednat tak, jak má. Aby RB OSN nebyla jen orgánem, kde se jen mluví a mluví a žádné řešení účinné nenachází. V tomto případě spravedlnost nesmí být slepá! Nechť postihne všechny, kteří se dopustili mezinárodních zločinů. Její trestající meč nechť dopadne na viníky.Padni, komu padni!

Panství mezinárodního práva, které chrání menší a slabší státy, před silnými, musí být obnoveno. Jinak se ještě před tím, než v poválečné jaderné zimě zahyneme, propadneme do džungle, kde bude platit jen právo silnějšího.

O tom všem bychom měli dostat mnohem kvalifikovanější odpověď ve vyjádření ministra zahraničních věcí ČR? Kde však je?

J. Skalský