Německo nabídlo reparace za genocidu v Namibii. Té však částka nestačí

12. srpna 2020  14:20

Namibie odmítla nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých obyvatel v době, kdy byla tato africká země kolonií Německé říše. Prý není dostatečná. Na Twitteru krok oznámil namibijský prezident Hage Geingob. Berlín nabídl odškodnění deset milionů eur (262 milionů korun), informovala ve středu agentura DPA.

Diplomacie je o kompromisu,“ uvedl Geingob na Twitteru. Zvláštního pověřence pro jednání s Německem Zedekiu Ngaviruea vyzval, aby v rozhovorech pokračoval. „Zůstáváme rozhodní ve snaze tuto klíčovou misi dokončit,“ dodal prezident.

Německo čelí soudu o zapomenuté genocidě. Potomci Hererů žádají odškodné

Namibie byla v letech 1884 až 1915 jako takzvaná Německá jihozápadní Afrika kolonií Německé říše. Císařské vojsko a osadníci podle odhadů způsobili v letech 1904 až 1907 smrt 75 až 100 tisíc domorodců, když brutálně potlačili několik jejich povstání.

Omluvu a odškodnění požaduje Namibie nejen za smrt domorodců z kmenů Hererů a Namů, ale i za jejich zotročování, sexuální zneužívání nebo odcizení jejich půdy.

Poradce namibijského prezidenta Alfredo Hengari místnímu listu The Namibian řekl, že Německem navržená částka je pro hlavu státu nadále „nepřijatelná“. Podle agentury DPA nabídl Berlín naposledy deset milionů eur a „bezpodmínečnou omluvu“. 

Podle Hengariho však Německo odmítá označit platbu za „reparace“. Místo toho chce hovořit o „zahojení ran“. Namibijský vyjednávací tým to ale považuje za nedostatečné.

Německé císařství o své kolonie přišlo během první světové války. Německá jihozápadní Afrika přešla do britských rukou, později pod správu Jihoafrické republiky. Samostatnost jako Namibie získala v roce 1990. Jednání o odškodnění vedou Německo a Namibie od roku 2015.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/namibie-nemecko-genocida-reparace-kolonie.A200812_123457_zahranicni_kha