Několik slov k demonstraci bez masky


Marek Řezanka


V tomto textu se chci věnovat takzvané demonstraci v Praze na Staroměstském náměstí, která se konala 18. října.

Názorně jsme mohli vidět, jak dopadne spolupráce Demobloku s pseudoalternativou. Tak nazývám všechny, kdo nevidí systémový kolaps a kdo nepřicházejí a alternativou k tomuto systému, ale snaží se nabudit dojem, že tento systém je životaschopný, jenom se musí zbavit konkrétního neduhu – v našich podmínkách například pana Babiše.

Jeden z organizátorů této akce, Ivan Sochor, podporoval ještě nedávno akce Milionu chvilek.

Jsou zde lidé, kteří tvrdí, že ne tento systém a ekonomický kolaps, kdy mnoho lidí bude propuštěno a mnoho malých firem zanikne, je tím nejhorším. Údajně demonstrují za svobodu a proti povinnému očkování.

Začnu oním očkováním. V Číně již vakcína proti covidu existuje a prvních pár set tisíc lidí tam již bylo očkováno. Dodám, že čínská ekonomika se po drastických opatřeních v souvislosti s pandemií opět vzmáhá. Na rozdíl od evropské a americké. Evropská unie si vzala obří půjčku u finančních trhů – a to ve chvíli, kdy pandemii zdaleka neměla pod kontrolou. Ta v ní opět zuří, a stačí si položit triviální otázku, co bude se splácením onoho dluhu.

Rovněž Rusko představilo vakcínu, dokonce dvě vakcíny proti Kovidu: Sputnik V a EpiVacCoronu.

Ani Čína ani Rusko tady nebude nikoho očkovat povinně – ale může pomoct těm, kdo o to budou stát.

Západ zatím vakcínu nemá. Je proto úsměvné, když někdo straší Gatesem. Jak USA, tak Evropská unie totiž stojí před svým rozpadem. Ani ne tak kvůli epidemii, ale vleklé a rozsáhlé ekonomické krizi. Když v USA zkrachovaly průmyslové bašty Chicago či Detroit, žádná korona nikde neřádila. A od té doby se situace v USA vyhrotila, a to sociálně i ekonomicky.

Kde byli bojovníci za svobodu, když USA vedly jednu útočnou válku za druhou, když technický vývoj v oblasti počítačů a mobilních telefonů umožnil maximální kontrolu a zneužití jakýchkoli osobních dat – a když mediální manipulace dosahovala svého vrcholu?

Jistě, zájmy nadnárodní farmaceutické lobby nebudou nikdy bohulibé. Ale opět se musím ptát bojovníků za svobodu, kde byli, když tato lobby ovládla populaci pomocí psychofarmak, na kterých je dnes závislý v západním světě už kde kdo?

Že by měla tato lobby zájem lidi likvidovat? Tím by likvidovala své platící klienty. Ne, ta je potřebuje na živu – a platící. Ovšem i jí se bude týkat již výše zmíněný ekonomický kolaps.

Vraťme se ale k domácím událostem. Nedělní pseudodemonstraci tvrdě odsuzuji. Měla toliko sloužit jako rozbuška proti stávající vládě, aby se ti, kdo nemohou uspět ve volbách, dostali ke korytům. Nebo snad někdo čeká od pánů Fialy, Bartoše, Kalouska, Mináře či Rakušana, že si poradí s pandemií lépe než tato vláda?

Velice odsuzuji všechny, kdo na akci vyložených bitkařů z fotbalových stadionů nalákali seniory. Přirovnám tyto náboráře ke „šmejdům“, kteří důvěřivým starým lidem vnucují předražené zboží bez možnosti reklamace.

Senioři jsou z hlediska pandemie ohroženou skupinou. Již samotná účast na bitkařské akci (jinak oné pseudodemonstraci říkat nehodlám) je pro jejich život riziková. A to nemluvím o tom, že sloužili jako rukojmí při oprávněném zásahu policie. Akce porušovala, co mohla (počty osob, rozestupy, povinné zakrytí nosu a úst). Někdo chtěl docílit efektu, že místo hesla: „Bijí naše děti“, zazní: „Tlučou naše starce“. To tlučou, ale jinde. V Paříži.

Chci proto poprosit občany, aby na takovéto akce nechodili, byli by sami proti sobě. Blíží se výročí vzniku naší republiky – a bylo by nedůstojné, aby bylo zneužito k politickým hrátkám hladových po moci, a neslo se v duchu souboje Baník versus Sparta.

Chápu bezmoc a vztek propouštěných a zkrachovalých. Ale svůj hněv by tito měli zaměřit vůči pravé, nikoli zástupné příčině. Rovněž je třeba říci, a tvrdím to z pozice milovníka umění, že celá řada herců a podnikatelů opovržlivě komentovala požadavky lékařů, učitelů a jiných skupin obyvatelstva, když tyto skupiny demonstrovaly za svá práva. Demonstrujme za solidaritu, ale ne proti ní.

Nakonec bych zde rád shrnul hlavní body projevu prezidenta republiky, Miloše Zemana, jak jsem ho vnímal:

1) Na každém životě záleží. „Kdo zachrání jeden život, zachrání lidstvo.“ Nic nevyváží cenu lidského života.

2) Rouška je naše zbraň. Nenechme se o ni připravit. Buďme k sobě ohleduplní a držme při sobě.

3) Važme si zdravotníků a lékařů. Zapojme se však i každý sám. Respektujme opatření, jež povedou k překonání epidemie.

4) Nenechme se manipulovat těmi, kdo pro své osobní zájmy a politické body překrucují fakta a snaží se nám namluvit, že epidemie neexistuje. Věřme odborníkům, ne béčkovým hercům či TOP doktorům (Šmucler).

5) Nebuďme zbabělí. Až se budou bilancovat zisky a ztráty, je důležité, abychom na sebe mohli být hrdí.