Nechceme být spolkovou zemí Německa ani z pohledu energetiky

…„Česko je z pohledu energetiky německou spolkovou zemí, žádný zdejší politik nemá vliv na ceny elektřiny, jež platí čeští spotřebitelé,“ říká Šnobr.

Šnobr odhaduje, že cena elektřiny v příštích letech ve středoevropském regionu vystoupá z dnešních zhruba 50 eur za megawatthodinu na 60 až 70 eur, možná i více.

Důvodem je jednak stoupající cena povolenky na emise CO2, jednak zavírání jaderných elektráren v Německu a chystaný ústup od uhlí. Německý trh potáhne ceny i v Česku, protože česká energetika je s německou těsně provázaná. „Česko je z pohledu energetiky německou spolkovou zemí, žádný zdejší politik nemá vliv na ceny elektřiny, jež platí čeští spotřebitelé,“ říká Šnobr. (seznamzpravy.cz)

Pokud je uvedené tvrzení pravdivé, pak si musíme položit otázku, kdo z našich politiků nás do německého energetického chomoutu navlékl. Podle Ústavy je ČR svrchovaný, jednotný a demokratický stát (Čl.1).

Je otázkou nakolik by tato skutečnost se měla stát předmětem pozorností orgánů činných v trestním řízení. Jistě je snadnější, když tyto orgán se zabývají tím, zda pan dr. Rath, který spí na zdravotnické matraci, má problémy se zády, má tuto matraci povolenou, či nikoliv, než kauzou, zda jsme to dotáhli tak daleko, že jsme energeticky spolkovou zemí Německa.

J. Skalský