Merkelová vyzvala Evropu, aby se zamyslela nad světem bez vedoucí úlohy USA

27.06.2020

Evropské země se mají vážně zamyslet nad novou realitou, v níž USA možná už nebudou usilovat o vedoucí roli ve světě. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová v interview pro řadu evropských médií včetně The Guardian.

Vyrůstali jsme s jistým pochopením toho, že Spojené státy chtějí být světovou velmocí. Chtějí–li se nyní USA této role dobrovolně vzdát, musíme se nad tím vážně zamyslet,“ řekla Merkelová.

Prohlásila, že americká vojska v SRN pomáhají bránit nejen evropské země, ale i zájmy Washingtonu, a slíbila, že bude i nadále zvyšovat vojenský potenciál Německa.

Kancléřka dodala, že jsou „pádné důvody“ k tomu, aby se zachovávala oddanost NATO a „společnému jadernému deštníku“.

Evropa ale musí samozřejmě nést větší břímě (výdajů – red.), než v době studené války,“ podotkla Merkelová.

Německá kancléřka vystupovala i dříve s kritikou USA. Loni v září mj. prohlásila, že Evropa se musí sama postarat o vlastní bezpečnost, protože ji USA nebudou bránit „automaticky“, jak tomu bylo v době studené války.

Snížení počtu amerických vojáků

Prezident USA Donald Trump slíbil dříve snížit počet amerických vojáků v Německu z 34,5 na 25 tisíc lidí, protože Berlín promeškal termín zaplacení příspěvku NATO. Trump si také položil otázku, proč mají Spojené státy utrácet peníze na ochranu Německa před Ruskem, zatímco Berlín kupuje ruský plyn.

Polsko prohlásilo, že je ochotno financovat pobyt amerických vojsk na svém území, a navrhlo USA, rozmístit na stálém základě americkou tankovou divizi a přebrat všechny náklady – asi 1,5 až 2 miliardy USD. Přičemž byl tento návrh předložen mimo rámec NATO, na dvoustranném základě.

Ministryně obrany Německa Annegret Krampová–Karrenbauerová podotkla, že v případě možného přemístění amerických vojsk z Německa do Polska je důležité si pamatovat na Základní akt Rusko–NATO z roku 1997. Zdůraznila, že je důležité, aby zůstávaly členské země aliance „fyzicky jednotné“ a dodržovaly podepsané dohody.

sputnik