Majdan v Biškeku

6. 10. 2020 Janinna žádný komentář barevné revoluce, Kyrgyzstán, Majdan, politika
Jak je vše předvídatelné a šablonovité.

Kyrgyzská opozice oznámila, že neuznává výsledky voleb do kyrgyzského parlamentu, kde zvítězily provládní strany orientované na Ruskou federaci a Čínu.

Opozice odmítá uznat legitimitu nového parlamentu a vyzývá své stoupence, aby protestovali.

V Biškeku již začala opoziční shromáždění. Policie zatýká. Na podporu protestů se z regionů do hlavního města shromažďují autobusy. 

Zadání je jasné – buď úřady rozdrtí očekávaný Kyrgyzmajdan, nebo Kyrgyzmajdan rozdrtí místní úřady.

Uši Spojených států v celém tomto příběhu jasně vyčnívaly ještě před volbami. 
https://colonelcassad.livejournal.com/6212998.html 


Ve večerních hodinách byla v hlavním městě země použita vodní děla, různé speciální vybavení a obušky.

V centru Biškeku policie rozptýlila protestující proti výsledkům parlamentních voleb a sebevědomě je vytlačila z náměstí, kde se odpoledne začala formovat shromáždění, na kterých opozice požadovala neuznat výsledky voleb, které sebevědomě prohrála.

Protest se však rozšířil do ulic Biškeku, kde jsou na pořádkovou policii házeny kameny a molotovovy koktejly. 

Střety pokračují stále. Několik milicionářů, kteří se oddělili od hlavní formace, byli davem zbiti. Někteří si nechali vzít štíty a obušky. Policejní auta ve městě jsou převrácena, obyčejná auta jsou zapálena a jsou postaveny improvizované barikády. OMON začal používat gumové projektily. 


Je také zaznamenán pokus zaútočit na parlament a prezidentskou správu. 

Obecně platí, že vše se řídí standardním schématem.

Ruská Státní duma nazývá protesty v Biškeku pokusem o „barevnou revoluci“.

Není důvod pochybovat o transparentnosti minulých parlamentních voleb v Kyrgyzstánu a masové protesty jsou pokusem zvenčí provést barevnou revoluci v zemi, uvedl zástupce ruské Státní dumy Michail Šeremet.


V pondělí se v Biškeku na centrálním náměstí Ala-Too shromáždilo asi 2 000 lidí: příznivců stran, které se nedostaly do parlamentu republiky. Požadovali zrušení výsledků voleb a mělo by proběhnout druhé hlasování o volbách do zákonodárného sboru republiky. V pondělí večer, když došlo k pokusu o rozptýlení shromáždění, se začali demonstranti střetávat s bezpečnostními silami.

Volby proběhly velmi demokraticky a civilizovaně. Všechny volební místnosti jsou vybaveny elektronickými komplexy pro zpracování hlasovacích lístků, což zcela vylučuje jakékoli pokusy o padělání. Všechny požadavky na pořádání transparentních voleb byly splněny. Mezistranická konkurence byla vysoká. Neexistovaly žádné předpoklady a důvody pro protesty. Věřím, že masové protesty jsou pokusem o barevnou revoluci koordinovanou zvenčí,“ řekl Šeremet agentuře RIA Novosti.

Nepochybuji o tom, že vidíme příklad toho, jak se vnější síly snaží zasahovat do demokratických procesů probíhajících na území našich nejbližších sousedů a spojenců,“ dodal.

Poslanec vyzval kyrgyzský lid, aby se nenechal vést provokacemi, projevoval moudrost, porozuměl současné situaci a zastavil jakékoli vnější pokusy o destabilizaci situace v zemi.

4. října se konaly volby do kyrgyzského parlamentu. Volební účast byla 56,5%. Podle předběžných výsledků hlasování po zpracování hlasovacích lístků (98%) do parlamentu postupují čtyři strany:

Birimdik (Jednota, provládní strana) s 24,52% hlasů,

Mekenim Kyrgyzstán (Nativní Kyrgyzstán, provládní strana) s 23,89%,
Kyrgyzstán (centristická strana) s 8,73%

a Butun Kyrgyzstan (Velký Kyrgyzstán, centristická strana) se 7,11%. 

Zbytek stran nepřekročil prahovou hodnotu 7%.

Více zde:

https://bit.ly/3jzZG8H
https://bit.ly/3izNeV2
https://bit.ly/2Gme4mS

pokec24.cz