Lze považovat hlasování ODS a TOP 09 o „rouškovném“ za asociální?
Pokud vezmeme v úvahu přemrštěné a stále rostoucí ceny, i základních životních potřeb, a dosavadní nízké důchody, pak samozřejmě ano.


V současnosti důchodci mají v rukou velký trumf. Blíží se krajské volby a bude nově volena třetina senátorů. Důchodci jsou silnou sociální skupinou. Jde především o to, aby si to uvědomili. Budou mít v rukou volební lístky. Když dobře zváží, komu svůj hlas dají, pomohou alespoň zčásti zeslabit politické strany a hnutí, která jsou v jádru asociální, a zabránit některým známým pravicovým exponentům jejich zvolení.


K pravici se zpravidla u nás řadí ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, kádeuáci nemají nic společného se šrámkovskými lidovci, a podle posledních skutků i Piráti.


Je zde ještě další hledisko, které při volbách by mělo hrát velkou roli, a to národní, české. Pokud se zamyslíme, která z výše uvedených stran a hnutí jedná v souladu s českými národními s státními zájmy, pak můžeme konstatovat, že výše uvedené strany k nim nepatří. Jsou naopak známé svou laxností k nim. I to by důchodci měli započítat do svých úvah, koho budou volit.


Demokracie nemá jen dimenzi politickou, ale i ekonomickou a sociální. O tom část našich „politických elit“ nechce ani slyšet. Pokud i my ji budeme dále chápat jen politicky, nikdy se k humanitní demokracií nepropracujeme.


J. Kovář