Lukašenko uvedl, že Bělorusko pronásledují, aby se pak vrhli na Rusko



© Sputnik / Viktor Tolochko

Svět

16:17 22.08.2020Získat krátkou URL

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že Bělorusko je pronásledováno, aby se pak mohli vrhnout na Rusko: „Je to odrazový můstek, je to náš společný názor s Vladimirem Putinem“.


Jsme tu pronásledováni, aby se pak vrhli na Rusko. Je to odrazový můstek a my ho musíme zničit. Je to náš společný názor s prezidentem Putinem,“ uvedl Lukašenko televiznímu kanálu RT.


Na otázku televizního kanálu, jak nyní probíhá komunikace s Ruskem, Lukašenko odpověděl: „Probíhá dobře.“


Je to velká otázka, promluvíme si. Ale řeknu to hlavní. V médiích často vidím, jak někdo v Rusku říká: Ach, v Bělorusku, ach, v Bělorusku. Ale to není v Bělorusku, je to u vás, tam, na západní hranici. Utlačují a pronásledují. A s Putinem jsme se na tom shodli,“ uvedl.


Lukašenko o stávkujících podnicích


Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nařídil od 24. srpna uzavřít stávkující továrny. Tuto informaci oznámil, když vystupoval na shromáždění v Grodně.


Alexandr Lukašenko

© Sputnik / Viktor Tolochko

Lukašenko prohlásil, že západní země financují protesty v Bělorusku

Podle jeho slov „pokud někdo nechce pracovat“, pak by je gubernátoři a předsedové výkonných výborů do toho neměli nutit.


Není to nutné. Stejně je nedonutíme a nepřesvědčíme. Země to přežije. Ale pokud podnik nefunguje, pak od pondělka dáme na brány zámek. Lidé se zklidní a my zjistíme, koho pak do toho podniku pozvat. Od pondělka,“ uvedl prezident.


Připomeňme, že řada běloruských podniků informovala o tom, že jejich pracovníci se zapojili do stávky a mluvilo se i o zastavení výroby. Podle předsedy vlády země Romana Golovčenka všechny organizace reálného ekonomického sektoru pracují v normálním režimu.


Co se týče pouličních protestů, Lukašenko také poznamenal, že jejich koordinátoři „sedí za hranicemi, v sousedních zemích“ a mají podporu ze svých úřadů.


Různí lidé jezdí přes hranice. (…) Přišli, máchají vlajkami, dělají kravál a vás podněcují k nepokojům. Jádrem iniciátorů nepokojů nejsou obyvatelé Grodna a ani Bělorusové. Sedí tam poblíž Varšavy, u Vilniusu,“ konstatoval.


Taktéž vyzval, aby bylo policistům odpuštěno. Během prvních dnů protestů se totiž informovalo o tvrdých akcích z jejich strany.


Co budete dělat, když vám začnou nepokoje na ulici? Komu zavoláte? Všichni známe od dětství ta čísla. Neničte ty lidi. Jsou to vaši lidé. A i když třeba někdy udělali chybu, odpusťte jim,“ uvedl.


Protesty v Bělorusku


Hromadné protestní akce opozice začaly po celém Bělorusku 9. srpna, po prezidentských volbách, v nichž zvítězil už po šesté za sebou nynější běloruský předák Alexandr Lukašenko. Podle informací Ústřední volební komise získal 80,1 procenta hlasů.


Bývalá kandidátka na prezidenta Běloruska Světlana Tichanovská

© Sputnik / Ilya Pitalev

Tichanovská vyzvala dělníky, aby pokračovali ve stávkách

Opozice je ale přesvědčena, že ve volbách zvítězila Světlana Tichanovská, a nikoli Lukašenko. V prvních dnech byly protestní akce potlačovány policií, proti demonstrantům, kteří nesouhlasili s výsledky voleb, se používal slzný plyn, vodní děla, zábleskové granáty a gumové projektily. Poté bezpečnostní složky přestaly rozhánět mítinky a používat silové metody.


Podle oficiálních údajů bylo v prvních dnech zadrženo přes 6,7 tisíce lidí. Jak oznámilo běloruské ministerstvo vnitra, při nepokojích byly zraněny stovky lidí, mj. přes 120 příslušníků bezpečnostních složek, tři demonstranti zemřeli.