Kromě Zemana glorifikace banderovců nikoho z politiků nezajímá. Média o vraždě volyňských Čechů mlčí

Ukrajinista Skála

© Foto : Public domain

Názory

16:14 04.10.2019(aktualizováno 19:34 04.10.2019

Tatjana Naronskaja

Kauza sochy maršála Koněva pokračuje tendenci přehodnocení vnímání novodobých dějin v ČR. Tento trend na nadnárodní úrovni zakotvila rezoluce O důležitosti evropské paměti pro budoucnost Evropy, kterou přijal Evropský parlament. Novému vnímání činnosti banderovců a Ukrajinské povstalecké armády značně pomohl i Ukrajinský institut národní paměti.

O činnosti a významu této instituce se pro Sputnik vyjádřil český ukrajinista a soudní tlumočník jazyka ukrajinského Milan Skála. V písemném komentáři pro Sputnik se Skála zmínil o důsledcích nenávisti vůči sovětské minulosti a zároveň vysvětlil přístup českých politiků k současnému dění na Ukrajině.

Proč několik států odsoudilo Ukrajinský institut národní paměti za vedení Vjatrovyče

18. září došlo k propuštění ředitele Ukrajinského institutu národní paměti Volodymyra Vjatrovyče. Jeho iniciativy týkající se rehabilitace OUN–UPA (Ukrajinská povstalecká armáda) vyvolaly ve Varšavě ostrou kritiku a vedly k ochlazení vztahů mezi sousedními státy. Jaký je Váš názor na činnost Ukrajinského institutu národní paměti za doby Vjatrovyče a na kroky, které nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podniká k normalizaci vztahů s Polskem?

Odvolání Volodymyra Vjatrovyče z funkce ředitele Ukrajinského institutu národní paměti je logický a očekávaný krok. Dalo se předpokládat, že prezident Zelenskyj, který si klade za cíl zlepšit vztahy se všemi sousedními zeměmi a změnit atmosféru v zemi, nebude chtít, aby součástí exekutivy byla osoba, která byla na území Polska prohlášena za nežádoucí, je trestně stíhána v Ruské federaci a veřejně vyjadřuje své pochopení pro ukrajinskou divizi zbraní SS Galizien.