Kadeřnice v insolvenci. Nemají nárok na kompenzace, mluví o sebevražděIva Špačková

Foto: Shutterstock, smile23


Osoby samostatně výdělečně činné, které jsou v insolvenci, nemají nárok na podporu státu.

9:59

Lidé v insolvenci, kteří nemohou kvůli zavřeným provozům pracovat, nemají nárok na kompenzace od státu. Zákon o kompenzačním bonusu to zakazuje.

Článek

Živnostníci, kteří jsou v insolvenci, a přitom kvůli vládním opatřením nemohou vykonávat svou činnost, propadli na naprosté dno. Zatímco při první vlně koronaviru měli nárok na stejné kompenzace jako ostatní, v druhém lockdownu se v podmínkách pro získání kompenzace objevila novinka, že pokud jsou v insolvenci, tak na žádnou náhradu nárok nemají.

Kadeřníkům, manikérkám, kosmetičkám, masérům či číšníkům pracujícím jako OSVČ, kteří se snaží vyrovnat se svou minulostí, se nyní hroutí svět. O oddlužení požádali proto, aby po pěti letech přísného odříkání a dozoru státu nad svými financemi mohli začít znovu s čistým štítem.

Nyní stojí před překážkou, kterou nemohou vlastními silami zvládnout. Kvůli opatřením vlády nemohou pracovat, ale splátky insolvenčnímu správci a další závazky platit musí. Zoufají si.

Co říká zákon o kompenzačním bonusu (č. 461/2020 Sb.)

Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období

a) byla v úpadku nebo

b) byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

Nerozumím tomu. Lidé v exekuci kompenzace dostávají a my, kteří se snažíme splácet řádně své dluhy, na to nemáme nárok? A co máme dělat, když nemůžeme pracovat? Snažil jsem se získat jinou práci, ale měli plno. Vůbec nevím, co bude dál, jednám s insolvenčním správcem, zda je možné splátky snížit,“ říká Jaroslav T., který se jako holič živí 12 let.

Pocity nespravedlnosti a zoufalství prožívá i Simona Tomová, která se živí jako manikérka a do insolvence se dostala v minulosti kvůli hypotéce, kterou se snažila splácet dalšími půjčkami.

Procházet insolvencí je velice ponižující samo o sobě. Ale pak se rozhodnete, uděláte ten krok a víte, že to jednou skončí. Teď si však připadám vyvržená na okraj společnosti. Na dotazy, co mám dělat, mi nikdo neodpovídá. Proč mě, když se snažím čestně řešit chyby z minulosti, trestají tím, že mě nechají bez halíře. Mám si znovu půjčit a rozjet vše nanovo?“ ptá se žena s 18letou praxí.

Kadeřníci v ilegalitě. K ostříhání potřebujete tajnou šifru

včera 14:10

Ministerstvo financí na úterní dotaz redakce, proč v druhé vlně kompenzací lidé s exekucí kompenzace dostat mohou a lidé v insolvenci ne a jaké jiné možnosti tedy mají, zatím neodpovědělo.

Podle Člověka v tísni je v současné chvíli v insolvenci přibližně 120 tisíc fyzických osob a podle odhadů profesních asociací z nich většina dělá v oborech, které mají zavřené provozovny. Nejhůř na tom jsou ti, co se starají o děti a jsou na to často sami, což bývají nejčastěji ženy.

Redakci Seznam Zpráv se jen během 24 hodin po vyhlášení výzvy na Facebooku Asociace kadeřníků ČR přihlásilo přes dvacet mužů a žen, kteří jsou v insolvenci a nemohou pracovat, čtvrtina z žen se zmínila o tom, že kdyby jim s dětmi nepomáhali rodiče či přítel, uvažovaly by o sebevraždě.

Do insolvence jsem se dostala kvůli bývalému manželovi. Podepisoval něco, co neměl. Šlo to do milionů. Prodali jsme barák, rozvedli jsme se, šla jsem do insolvence a za pár měsíců mi má skončit, ale teď splátky platit nemohu a úřady mi řekly, že je to nezajímá. Starám se o dceru a musím ji živit. Dělám načerno, kdybych to nedělala, je to na mašli,“ říká kadeřnice, která si přála zůstat v anonymitě, aby neměla další potíže. „Vím, že dělám nelegálně, ale řekněte mi, co mám jiného dělat?“ ptá se logicky.


Příběh kadeřníka: Tentokrát nejde o peníze. Teď jde jen o to přežít

22. 10. 2020 17:19

Podobně mluví i Renata V., která vychovala jako samoživitelka čtyři děti a nyní se z rozhodnutí soudu stará s novým manželem o čtyřletou vnučku místo jejích rodičů.

Do dluhů se dostala kvůli prvnímu manželovi, který neplatil zdravotní ani sociální pojištění, dělal si půjčky, o kterých nevěděla, a neplatil ani nájem a energie za byt, do kterého se v rozvodovém řízení přestěhoval. Kvůli splátkám exmanželových dluhů musela žena, která se živí jako kadeřnice, prodat dům, který zdědila. Ale stejně to nestačilo.

Před rokem šla do insolvence a mohla si plánovat další život, protože věděla, kolik přesně bude splácet a že už jí dluhy nebudou nekontrolovatelně růst. Teď je s plány konec. „Dítě nepochopí, že nemáte peníze a nemůžete mu nic koupit. Kdybych neměla nového muže, umřely bychom s vnučkou hlady, nebo bych si to mohla hodit,“ říká hořce 48letá paní.

Podle Hospodářské komory ČR se nyní jedná o tom, aby na kompenzační bonusy dosáhli i ti, co propadli záchranným sítem a jsou tak vystaveni neřešitelné situaci. „Jednáme o pomoci firmám, na které se v kompenzacích nedostalo, i těm, kteří jsou v insolvenci. Doufám, že v řádu týdnů se dostaneme dál,“ říká její viceprezident Tomáš Prouza.

A co dělat do té doby? Podle Ministerstva spravedlnosti má dlužník, který není v důsledku výpadku příjmů schopen plnit splátkový kalendář, možnost požádat insolvenční soud o stanovení jiné výše měsíčních splátek, což platí pro dlužníky, o jejichž úpadku bylo rozhodnuto po 1. 6. 2019.

Dlužník, o jehož úpadku bylo rozhodnuto do 31. 5. 2019, může požádat insolvenční soud o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení. „V insolvenčních řízeních, kde bylo rozhodnuto o úpadku po 1. 6. 2019, lze pak až na jeden rok požádat o přerušení průběhu oddlužení,“ vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Vladimír Řepka.

Seznamzpravy.cz