Je to silná rána - Pobalťané reagovali na běloruské plány odmítnout jejich přístavy

29. srpna 2020

Běloruský prezident oznámil, že Minsk hodlá přestat s užíváním přístavů pobaltských zemí a pohrozil sankcemi Litvě a Polsku. Promluvil o tom 28. srpna při návštěvě hlavního výrobce mléčných výrobků Savuškin produkt v Orše. Řekl: „No, my jim nyní ukážeme, co to jsou sankce! Jestliže Poláci a Litevci létali přes nás do Ruska a Číny, budou nyní létat za obchody přes Balt a Černé moře. Opili se a zapomněli, co je Bělorusko.“

Lukašenko připomenul, že 30 % rozpočtu Litvy závisí na nákladní dopravě vázané na Bělorusko. Příkladně do přístavu Klajpeda přichází ropa z USA, Saúdské Arábie, Norska a dalších zemí, což může Minsk jednoduše nahradit ruskou surovinou.

Politolog Alexej Dzermant z Institutu filosofie Běloruské národní akademie věd kladně zareagoval na prezidentova slova. Podle jeho mínění bude orientace Bělorusů na ruské přístavy po otevřeně nepřátelských akcích Vilniusu a Varšavy logická a správná. Řekl, že je to velmi důležité rozhodnutí. Je potřeba se orientovat na Usť-Lugu. Pobaltí je nepřátelské.

Bývalý zástupce samosprávy Klajpedy Vjačeslav Titov má obavy, že minské sankce tvrdě udeří na litevské hospodářství. Řekl, že pro Klajpedu má běloruský tranzit výjimečný význam. Je přesvědčen, že vedení jeho země udělalo chybu, když začalo Lukašenkovi vyhrožovat.

Titov je přesvědčený, že jde o silný úder. Pokud Bělorusko skončí s tranzitem přes Klajpedu, neutrpí jen jediný podnik. Přístav a litevské železnice se dostanou do velké krize a bude následovat vlna propouštění. Státní rozpočet přijde nejméně o 30 % daní z nákladní dopravy. Například litevská železnice přepravuje především běloruská draselná hnojiva. Kvůli nápadům vlády budou škodní obyčejní obyvatelé země. Jestli prezidentu Nausedovi záleží na blahu Litvy, musí rychle odletět do Minsku a smířit se s Lukašenkem.

Převzato z Topcor.ru

outsidermedia.cz

***