Je rozumné vyhánět čerta Belzebumem?



Lubomír Man

Sněmovna se chystá vyjádřit vládě nedůvěru. Jistě. Za to, jak agresívně, bojechtivně a hlavně hloupě se tato vláda chovala, když jí byly předloženy nikoli důkazy o účasti Rusů na výbuchu munice ve Vrběticích, ale pouhé podezření, si vyslovení nedůvěry zaslouží. Je zde ale jedno velké ALE.


Komu totiž to vyslovení nedůvěry v současné politické situaci u nás poslouží? Co myslíte? Poslouží tomu slušnému, poctivému či masarykovskému, co se v národě vzdor protiruské otrocky prozápadní propagační vichřici ještě udrželo a drží, anebo naopak půjde k duhu českému hnutí nejnebezpečnějšímu a nejzlověstnějšímu, stále sílicímu a nabírajícímu stále jasnější kontury fašistické? Nepotřebujeme žádné důkazy, k výroku o vině nám stačí podezření, a viníka je bez dalšího třeba pověsit na vrbu, pokřikovala ve stylu pavlačové výtržnice ve středečním Interview ČT slovy možná odlišnými, ale tutéž myšlenku vyjadřujícími, moderátorka Vitowská na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, který snad jako jediný z politiků, dosud na ČT obrazovce vystupujících, prozradil paní Witowské, že podezření z dílny BIS o účasti Ruska na výbuchu ve Vrběticích prostě nevěří. Jako mu, podle mého odhadu, nevěří celá půlka národa stále ještě k vytvoření úsudku používající hlavu.


Takže ještě jednou: Komu spíš vyjádření nedůvěry vládě podá ruku? Té půlce národa s uvažující a rozvažující hlavou, anebo té půlce, fanaticky nábožně vyznávající rusofobii a tím pádem též věřící, anebo víru aspoň vyjadřující, že za výbuchem stojí ruská dvojice Pat a Mat, která zkazí, na co sáhne? A stále zůstává ve službě.


Když nacistické Německo v roce 1941 přepadlo Sovětský svaz, vyřkl britský premiér tato památná slova: „Nedělá mi žádný problém přidat se v boji čerta s Belzebubem na stranu čerta“. (čertem v jeho představě byl SSSR, Hiitlerovo Německo Belzebubem).


Naším současným čertem je naše rusofobní vláda a Belzebubem ještě rusofobnějším, výbojnějším a nebezpečnějším je fašizující opozice složená z koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), a z koalice Pirátů a STANu. Tato opozice dost hlasů na svržení vlády nemá – a která ze stran KSČM, SPD či poslanců nezávislých jí v hlasování proti vládě pomůže, bude na rozdíl od Churchilla v boji s čertem pomáhat Belzebubovi. Poskytne Belzebubovi prestiž, v očích národa jej pozvedne a otevře mu cestu k úspěchu v podzimních volbách.


Churchill si rozdíl mezi čertem a Belzebubem uvědomoval. Věřme, že si jej uvědomí i většina poslanců, až budou koncem tohoto měsíce o vyslovení nedůvěry vládě hlasovat.