Hlas soudce nemá stejnou váhu12. 02. 2021 - EB


Předseda KSČM Vojtěch Filip se v dnešním Deníku ohradil proti „arogantnímu“ prohlášení předsedy volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáše Langáška, že se letošní volby do Poslanecké sněmovny mohou uskutečnit i v případě, že politici nestihnou zareagovat na nález Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona. „Upozorňuji, že v systému dělby moci je nahrazení zákonodárců soudci za hranou ústavnosti. Pro mě je to zcela nepřijatelné,“ řekl Filip.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v sobotním Právu uvedl, že si nedokáže představit, že by se volby bez nového znění zákona mohly konat a že by Nejvyšší správní soud překlenul mezeru v zákoně výkladem.


Soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v Českém rozhlasu Dvojka ve středu obsáhle komentoval rozhodnutí Ústavního soudu a vyjádřil přesvědčení, že se rozhodně stihne připravit nové znění zákona včas. „Důležité teď je, aby všichni ti, kteří mají úkol vyrovnat se s nálezem Ústavního soudu, si velmi pozorně přečetli Ústavu a do posledního puntíku se ji snažili naplnit,“ řekl.


Soudce Baxa dodal: „To, co Ústavní soud možná v prezentování toho nálezu trochu opomněl, aby prostě lidé pochopili, že opravdu jejich hlas je důležitý, že každý hlas má stejnou váhu bez ohledu na to, kde bydlí, koho volí a tak podobně.“


To, co Baxa možná v prezentování svého názoru trochu opomněl, je, že on je také členem volebního senátu Nejvyššího správního soudu. V případě, že politici nestihnou zareagovat na nález Ústavního soudu, může být jedním z těch, kteří se budou rozhodovat, jak se hlasy po volbách budou přepočítávat na poslanecké mandáty.


Jeho „hlas“ tedy stejnou váhu nemá.