Bulhaři pustili vodu z přehrady do hraniční řeky Evros

Na žádost řecké vlády Bulharsko otevřelo přehradu Ivaylovgrad. Zvýšený průtok vody učinil pohraniční řeky Arda a Evros na řecko–tureckých hranicích nesjízdné pro hliníkové vojenské pramice, které migrantům dodala turecká armáda. Jindy klidná pohraniční řeka se proměnila v divokou vodu, která je v tuto chvíli pro migranty nepřekročitelnou překážkou. Bulharsko má v zásobě vodu i v dalších přehradách na horním toku Evrosu.

Řekové opevňují hranice valem s kulometnými hnízdy

Turecký prezident Recep Erdogan (AKP) po návratu z Bruselu převelel k řecké hranici dalších 1.000 vojáků speciálních jednotek. Mají provádět diverzní akce, které by migrantům na hranici umožnily překonat zátaras bráněný řeckou policií a armádou. Během noci na včerejšek se řecké hlídky staly několikrát terčem ostré střelby z turecké strany.

Řecká vláda odpověděla nasazením 71. výsadkové brigády „Pontos“ v oblasti Evrosu. Tento útvar je speciálně vycvičen a vybaven na pomoc při práci policejních sil a na boj proti organizovaným invazím nelegálních přistěhovalců. Je však také jednou z nejelitnějších jednotek v řecké armádě.

Armáda s pomocí zemědělců a dobrovolníků z řad řeckých civilistů současně pokračuje v opevňování hranice. Podél celé hranice s Tureckem je budován val označovaný jako systém HESCO. Tato metoda zemního valu byla vyvinuta řeckou armádou jako způsob rychlé výstavby opevnění, které vojáky chrání před střelbou. Na rozdíl od zákopů dává strážcům výhodu vyššího rozhledu. Val je rozčleněn pravidelně rozmístěnými kulometnými hnízdy. Z jednoho palebného stanoviště na druhé je vidět. Do valu jsou zabudovány silné světlomety, které hraniční úsek celou noc osvětlují.

Řeckou domobranu posílili 4 tisíce dobrovolníků

Řecko se ve srovnání s rokem 2015 zásadně změnilo. Při současné tureckou vládou organizované migrační krizi řecká vláda poslala policisty a armádu, aby bránili hranici. Do ostrahy hranice se však zapojili i civilisté. Před týdnem vznikla na řeckých ostrovech Kos, Lesbos a Samos domobrana. Zpočátku neozbrojení civilisté bránili migrantům v přistání na ostrovech.

Během několika dní vznikla domobrana i na pevnině. Více než 4 tisíce dobrovolníků s dlouhými střelnými zbraněmi se po boku policistů a vojáků zapojilo do ostrahy hranic. Zahustili síť pozorovatelen.

Nenecháme nikoho projít Řeckem! Ani jednoho!“, řekl domobranec Yorgos reportérovi švýcarského časopisu Les Observateurs. Yorgos (na obrázku) je jedním ze 4 tisíc dobrovolníků, kteří ve svém volném čase a bez nároku na odměnu hlídají řeckou hranici s Tureckem.

V Řecku je v současnosti možno pozorovat jinde nevídanou národní soudržnost. Policistům a vojákům přišli s ostrahou hranic pomoci kromě domobranců i zemědělci, rybáři a další obyčejní lidé Zapojili do výstavby pohraničního opevnění proti migrantům a útokům turecké armády, která se snaží zátaras pro migranty prorazit. Civilisté přišli na pomoc často i s vlastní technikou jako traktory, nákladní auta a vysokozdvižné vozíky.

https://www.facebook.com/MUdrIDavid/

Přišlo e–poštou

LS