Dmitrij Evstafjev - Velká Arménie nebude
15. 1. 2021 Janinna

11. ledna se v Moskvě z iniciativy Vladimira Putina uskutečnilo třístranné setkání Vladimira Putina, prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva a předsedy vlády Arménie Nikoly Pašinjana. Konverzace trvala asi čtyři hodiny. Uvádí se, že na základě výsledků bylo podepsáno prohlášení o nových krocích pro rozvoj Náhorního Karabachu. Vladimir Putin označil setkání za nesmírně důležité a užitečné.


Dmitrij Evstafjev o jednáních o Náhorním Karabachu.

Nechtěl jsem mluvit o jednáních o Náhorním Karabachu. Po přečtení různých komentářů jsem se přesto rozhodl říct pár nepříjemných věcí.

Nebude žádná „Velká Arménie“, … Arménie „od Moře k Moři“, z Los Angeles do Bejrútu. 

Ne proto, že Pašinjan. Pašinjan je jen symptom. Příznak, že národ je vyhořelý zevnitř. Že nemůže a nechce nést břímě velikosti. Lidé válečníků a vítězů jsou unavení.

A z toho vyplývají dvě možnosti další existence Arménie a obyvatel Arménie… Alespoň na příštích 20 let.  Ani jedna se, bohužel, nebude líbit.


Možnost jedna

Arménie, malá Arménie, se stává etnografickou provincií „Velkého Ruska“. Jako Kaliningrad, ale s lepšími logistickými podmínkami. A hraničí s multi-vektorovým a možná dokonce neutrálním Ázerbájdžánem.


Možnost dvě. Arménie, velmi velmi malá Arménie, se stává etnografickou gubernií Baku v Osmanské říši.


Všechny ostatní možnosti, koncepty a další návrhy jsou podvod. Volba je opravdu jednoduchá.  Ale abyste mohli udělat zralou a chytrou volbu, je nutné se uklidnit, posadit se a rozhlédnout se kolem sebe. A pochopit, že začlenění Arménie a Náhorního Karabachu do koridoru „Sever-Jih“ pod vojenskými a ekonomickými zárukami Ruska je záchranou Arménie a arménského národa. 


Transformace ekonomicky degradující enklávy na důležitý a chráněný prostor, který bude schopen se alespoň sociálně a ekonomicky udržet.

Pokud arménský národ, ne Pašinjan, ale arménský národ, nedokáže pochopit význam této volby, pak Rusko a my – ruská společnost, včetně ruských Arménů, kteří jsou nyní strašně zraněni, nebudeme moci dělat nic.


Nový svět … je krutý. Rozmetá všechny iluze. Je nutné se v něm naučit žít.

Pokec24.cz