Deutschlandfunk EU na pokraji boje o přežití!

Proces zotavení po krizi v různých regionech EU bude probíhat různou

rychlostí a úspěchem, píše Deutschlendfunk

21. května 2020 – 10:16

V důsledku toho bude EU nucena bojovat o přežití. Program pomoci ve výši 500 miliard eur je krok správným směrem, zatím však není jasné, zda tato částka bude stačit k zachování jednoty evropského společenství.


Dobré časy EU s otevřenými hranicemi a rostoucím bohatstvím zůstávají minulostí, píše Deutschlandfunk. Odplynuly také doby, kdy Německo a Francie vedly EU společně: německo–francouzský tandem byl již dlouho ochrnutý a ekonomika zažívá největší recesi od Velké hospodářské krize.

Podle publikace bude proces obnovy trvat dlouho a v různých regionech EU bude probíhat různými rychlostmi a s různými úspěchy. Může to být časovaná bomba, protože jednotný trh a měnová unie již nemají dostatečný sjednocující účinek. Jinými slovy, EU je na pokraji boje o přežití: bude schopna ji vyhrát, pouze pokud dokáže uklidnit odstředivé síly. Podle Deutschlandfunk se zdálo, že Brusel se s tímto úkolem po několik týdnů nedokázal vypořádat.

Členské země dělaly, co chtěly, debaty o finančním zotavení po krizi se vedly s tvrdostí náboženské války, poukazuje rozhlas. Teprve nedávno se v evropském diskurzu znovu objevil hlas rozumu. Na základě myšlenky vytvoření fondu pro obnovu Evropské komise bylo možné uvolnit napětí v evropském ideologickém sporu.
 
Evropské členské země neměly jasný impuls, že zachránění EU není jen úkolem Bruselu, píše Deutschlandfunk. Nyní se tento impuls objevil v Berlíně a Paříži, které změnily své postoje k zavedení zvláštních krizových státních dluhopisů.

Nyní musí EU přijmout úvěrový program ve výši 500 miliard eur na podporu zemí nejvíce postižených pandemií. Všechny členské země poskytují záruky na půjčky společně: jak poznamenává Deutschlandfunk, donedávna němečtí politici takový nápad odmítali.

Program podpory ale nevylučuje všechny pochybnosti, varuje. Dosud není jasné, zda tato částka bude stačit k zachování evropské jednoty a zda bude možné přesvědčit všechny členské země o nezbytnosti a správnosti takového rozhodnutí, dodáva Deutschlandfunk.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)