Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci

09.03.2020 16:46

Poslanci Leo Luzar (KSČM), Helena Válková (ANO) a Jiří Mihola (KDU–ČSL) mají za to, že by si čeští občané měli připomínat Den zrady, den, kdy bylo definitivně zničeno Masarykovo Československo.

Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci

Foto: Archiv

Popisek: Německý tank Tiger

Když v roce 1918 vznikalo Československo, pravděpodobně ani jeho prezident T. G. Masaryk nepředpokládal, že přežije jen asi 20 let, a když bude 15. března 1939 definitivně zničeno nacistickými okupačními vojsky, už nikdy se ho nepodaří obnovit v původní podobě, tedy i s Podkarpatskou Rusí, která byla po druhé světové válce předána Sovětskému svazu a Stalinovi.

Podle informací ČTK chtějí tří poslanci, Helena Válková z ANO, komunista Leo Luzar a lidovec Jiří Mihola, připomínat den definitivního zničení Československa občanům. 15. březen chtějí zákonem zařadit mezi významné dny.

Leo Luzar

KSČM

poslanec

V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu,“ stojí v důvodové zprávě.

Prof. JUDr. Helena Válková, CSc.

ANO 2011

poslankyně

Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohly pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl protektorát Čechy a Morava,“ dodávají poslanci. Nový významný den by se oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa.

Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.

KDU–ČSL

poslanec

Není přitom bez zajímavosti, že obdobný návrh předložilo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, ale vláda Andreje Babiše ho odmítla s tím, že si osudové okamžiky okupace Německem připomínáme např. v květnový Den vítězství nad nacisty.

PL