Koronavirus těžce dopadá nejen na naše zdraví, ale i na ekonomiku. „Pro českou a potažmo i evropskou společnost začíná obrovské ekonomické riziko,“ říká ekonom ze společnosti Datlab Jiří Skuhrovec a dodává: „Už dnes je jisté, že dojde na hospodářskou krizi. Můžeme se jen bavit o tom, jak moc bude hluboká a ničivá a jak moc dopadne na jednotlivé části populace.“

Podle ekonoma Skuhrovce už můžeme první dopady budoucí ekonomické krize pociťovat. „Vypadly příjmy provozovatelům restaurací, klubů, ubytovacích zařízení, obchodů a dá se pokračovat přes herce a menší povolání. V sumě to pociťují statisíce lidí. Přišli o příjmy nebo o ně v brzké době přijdou, protože jim je jejich zaměstnavatel nebude schopen vyplácet,“ vysvětluje Skuhrovec.

Nejdůležitější je teď podle Skuhrovce těmto skupinám zajistit peníze na základní životní potřeby – jídlo, nájemné a platby za energie – případně jim tyto prostředky poskytovat jinou formou, například odpouštěním nájmů nebo odkladem plateb.

V Česku máme dlouhodobě problém, že lidé mají poměrně malé finanční zásoby. Dvacet procent nemá peníze ani na měsíc a dalších třicet procent je má na méně než tři měsíce,“ říká Skuhrovec a dává příklad: kdyby teď celé populaci vypadl příjem, tak pětina lidí bude bez peněz už v dubnu, a dalších skoro třetina nejpozději do června.

Nebudou mít na jídlo a nájem, mohou se ocitnout v dluhové pasti a exekuci, to riziko je takřka okamžité, není moc možností záchrany,“ popisuje situaci Skuhrovec. Přestože finanční rezerva patří k základům finanční gramotnosti, jedná se podle Skuhrovce u nízkopříjmových skupin o knížecí radu. „Realita je taková, že polovina lidí nemá našetřeno dostatek peněz a dlouhodobá karanténa je může existenčně ohrozit dost zásadním způsobem,“ popisuje.

Koronavirus vnímá Skuhrovec jako spouštěč ekonomické krize, že by ale sám o sobě způsobil nekontrolovatelný pád ekonomiky, považuje za nepravděpodobné. „Je x věcí, které se na to nabalí. Kumulovaně může být ta krize velká, vypadne poptávka po obrovském množství zboží, vypadne turismus, bude se snižovat výroba a propouštět. Koronavirus může být dávno zažehnán a krize tu s námi ještě třeba dva roky bude,“ vysvětluje ekonom.

Ve střední Evropě bude podle něj zásadní výpadek automobilového průmyslu. „Automobilky jsou motorem ekonomiky a spolu s nimi stovky firem na ně navázané. Bavíme se o tom, že to přímo zasáhne deset až patnáct procent pracujících v Česku a nepřímo pak silně omezí celou ekonomiku,“ říká Skuhrovec s tím, že automobilky nezavírají proto, že by se zaměstnanci báli, ale proto že je jasné, že v příštím kvartále prodají málo aut. „Můžete–li, jděte si koupit auto. To je pro naši ekonomiku teď úplně nejlepší,“ uzavírá Skuhrovec.

Info.cz

Přišlo e–poštou