Co uslyšíme příštěPolitici splnili svoji povinnost a vyjádřili pobouření nad teroristickými činy ve třech francouzských městech a ve Vídni. Nevíme kdy, jak a na kterých místech Evropy udeří teroristé příště. S jistotou však víme, co potom od politiků uslyšíme. Se stejným pobouřením prohlásí přesně to, co pronesli v uplynulých dnech. Opakují to tak slovo od slova už po celé roky.

Jak vypadá myšlenkový arzenál projevů pronášených po masakrech? V úplnosti ho předvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Proberme to bod po bodu, budeme to slýchávat často.

Pan předseda veřejnosti odhalil, že teroristé zneužívají nekontrolovanou migraci. Pro každého, kdo od roku 2015 nečetl noviny, muselo být toto sdělení naprosto překvapivé. To, že mnozí pachatelé masakrů přicházejí s uprchlíky, se může veřejně říkat už několik let. Je to totiž empiricky potvrzeno.

Dále předseda Senátu navrhnul, abychom se sjednotili s dalšími evropskými zeměmi a zamezili příchodu těch migrantů, kteří chtějí u nás páchat zločiny. Právě na tom se Evropa již šestým rokem na každém summitu sjednocuje, aniž by to teroristé respektovali. Jistému italskému politikovi, který myslel něco takového skutečně vážně, hrozí patnáct let vězení.

Předseda Senátu přichází s nápadem „znovu vyhodnotit, kde a za jakých okolností k teroristickým útokům dochází“. Tento bod můžeme přeskočit, protože je průběžně plněn. I bez dalšího šetření spolehlivě víme, že kromě nově přicházejících teroristů dochází k radikalizaci části druhé a třetí generace migrantů. Probíhá primárně v mešitách radikálních kazatelů, kteří do Evropy přicházejí v množství větším než malém. Radikalizace se pak prohlubuje ve vězeních, do nichž se potenciální teroristé dostávají za mírnější trestné činy.

Za ideální Miloš Vystrčil považuje, aby u potomků migrantů došlo v brzkém věku k asimilaci. Jako kdyby snad ani nevěděl, že asimilace znamená přijetí obyčejů a kultury hostitelské země. Je to už zhruba půl století, co se zjistilo, že právě tohle nefunguje, a od projektu i termínu „asimilace“ se upustilo.

Ani to jistě nezabrání předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, aby po příštím masakru své rady zopakoval.

Prof. Jan Keller

Přišlo e-poštou