Čínský tisk Země se musí připravit na jadernou válku s USA

Zveřejněno 7.6.2021

Příkaz amerického prezidenta Joea Bidena americkým zpravodajským agenturám, aby zdvojnásobily své úsilí při vyšetřování původu koronaviru ve Wuhanu, zřejmě rozhněval Si Ťin–pchingovu vládu, což mělo za následek, že pekingský tisk napsal, že „Čína se musí připravit na jadernou válku se Spojenými státy“.

Čínský komentátor listu Global Times Chu Si–jing napsal, že Čína je v současné době „strategicky zdrženlivá a naznačil, že země by měla zvýšit svůj jaderný potenciál, aby v případném konfliktu odolala Spojeným státům“. Si–jing napsal:

„Máme mnoho naléhavých úkolů, ale jedním z nejdůležitějších je pokračovat v rychlém růstu počtu jaderných hlavic a strategických střel, jako je například dalekonosný Dongfeng 41.

Musíme být připraveni na vysoce intenzivní konfrontaci mezi Spojenými státy a Čínou, kdy bude velký počet raket DF–41, JL–2 a JL–3 páteří naší strategie.

Naše jaderné střely by měly být tak velké, že se americká elita bude třást při pomyšlení na vojenskou konfrontaci s Čínou.“

Dongfeng 41, nejnovější čínská mezikontinentální balistická raketa (ICBM), byla poprvé oficiálně představena v říjnu 2019. Odhaduje se, že má maximální dosah 14,000–15,000 kilometrů, je schopna letět rychlosti pětadvacetkrát vyšší než zvuk a může nést několik nezávisle zaměřovatelných hlavic.

Citovaný zdroj tvrdí, že pouze z takového postoje by bylo možné v klidu řešit rozdíly mezi Čínou a USA a je to jediný způsob, jak se vyhnout vojenskému konfliktu.

Je třeba poznamenat, že Peking cítí nepřátelství Spojených států v mezinárodním měřítku a navrhuje, aby jejich země využila své moci a zabránila rizikům konfrontace s USA.

Na druhé straně velitel Strategických sil Spojených států amerických (STRATCOM) admirál Charles Richard v únoru varoval, že americká armáda musí změnit přístup, pokud jde o použití jaderných zbraní, aby byl Washington „připraven na konflikt“.

Americký představitel vyjádřil znepokojení nad globálními hrozbami, které jsou dnes na pořadu dne.

„Existuje reálná možnost, že regionální krize s Ruskem nebo Čínou rychle přeroste v konflikt zahrnující jaderné zbraně,“ řekl.

Redaktor

Článek vystavil/přeložil: redakce Svobodnenoviny.eu