Česká republika se stala nepřítelem Ruska



Vadim Truchačev

18. dubna 2021

V jednom sobotním večeru bylo z České republiky vypuzeno 18 ruských diplomatů, Rusko bylo obviněno z výbuchů ve vojenském skladu a Rosatomu bylo zakázáno účastnit se dostavby Dukovan. Tím to ještě končit nemusí. Takto země přešla mezi výrazné nepřátele Ruska a podobné akce by neměly být ponechány bez extrémně tvrdé reakce.

Babiš s Hamáčkem po oznámení o vyhoštění 18 ruských diplomatů (prý špionů) prohlásili, že na tak malou zemi je na ruském velvyslanectví příliš mnoho diplomatů. Hamáček řekl, že „vztahy s Ruskem velmi utrpí, ale my chápeme, do čeho jdeme“.

Tato událost je sama o sobě postačující, aby oboustranné vztahy klesly k bodu mrazu. Spojené státy vyhostily jen deset našich diplomatů a nepřátelské Polsko jen tři. ČR tak předčila všechny své spojence v NATO. Více jich vyhostila jen Británie, (větší stát než ČR) v případu Skripalů. Vedení českého státu se tak rozhodlo jedním mávnutím zničit vztahy s Ruskem.

Český premiér také oznámil, že Rusko je podezříváno z provedení výbuchů ve Vrběticích v roce 2014, kdy přišli o život dva lidé. Po tomto následovala komedie: Začali hledat Petrova a Boširova, kteří podle Britů otrávili Skripalovy a do Čech si udělali výlet vydávajíce se za občany Moldávie Nikolaje Popu a Tádžika Ruslana Tabarova.

Tím dalším a nejdůležitějším je vyřazení Rosatomu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Odvolaný ministr zahraničí Petříček přímo vyzval k eliminaci Rosatomu. Prý by to byla hrozba národní bezpečnosti. Šéf ODS Fiala slíbil, že ČR přijme nová opatření k „obraně proti Rusku“.

Čtvrtá protiruská akce v tuto chvíli se týká vakcíny Sputnik V, která zřejmě do ČR nepůjde. Rusko samo by ji asi ani nebylo ochotno do země s takovým chováním prodat.

Kdyby každé z těchto opatření bylo zavedeno samostatně, mohlo by to vypadat jako projev solidarity ze strany malé země alianci NATO, nebo jako „pomoc“ jaderným odborníkům z Francie v rámci dohody o Euratomu. Nebo jako obavy z píchnutí podezřelé ruské vakcíny. Jenomže s ohledem na synchronizaci opatření je jasné, že si české vedení přeje zpřetrhat vztahy s Ruskem.

Rusko je již dávno objektem vnitřní české politiky. Dalo by se to považovat za myší hrátky provinciálních politiků, pokud by se jednalo o malou neškodnou zemi. Ale ČR tak malá není a rozhodně ne neškodná. Její vlastní (!) zájmy se s ruskými protínají v mnoha směrech a ve většině případů se mírně řečeno neshodují.

ČR je jedním ze států formujících politiku EU v postsovětském prostoru. Aktivně se podílela na majdanu na Ukrajině a dnes rovněž velmi aktivně pracuje na změně vlády v Bělorusku. Nepokrytě spolupracuje s prozápadní opozicí i v samotném Rusku a nestydí se ani zasahovat do vnitřních záležitostí Ruska. Na státní náklady v této zemi studují tisíce studentů z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Co se zde asi naučí?

ČR není poslední ani ve vojenské oblasti. Určitě stojí až za Ruskem, ale ohledně střelných zbraní, cvičných letadel, komunikačních prostředků a munice zaujímá na světovém trhu důstojné místo. Češi jsou dobře zastoupeni na africkém a asijském zbrojním trhu. Stačí připomenout činnost novináře Ivana Safronova, který je podezřelý z práce pro českou vojenskou rozvědku. Češi tedy pro Rusko nejsou neškodní Švejci.

Čechy využívají i zkušení partneři z NATO. Protože jsou Slované, je pro ně jednodušší osvojit si ruštinu a pracovat v rozvědce proti Rusku. V ČR je sídlo Radia Svoboda, které je v RF zahraničním agentem. Dále zde působí Němcovova nadace, která se nepokrytě snaží změnit vládu v Rusku. Proto hrozby vycházející z ČR nesmějí být zlehčovány a musí jim být věnována pozornost.

Podle toho, co se stalo, zní otázka jak má Rusko na tyto činy odpovědět. Věc se Sputnikem V se odpovídá sama. Přesvědčovat ČR, aby si koupila vakcínu Sputnik V by v této situaci znamenalo zapomenout na čest. Za stávajících okolností může být tato země jediná, do níž z principu Rusko odmítne vakcínu dodat, ačkoliv jí to moc neublíží.

Za druhé jde o vyhoštění diplomatů. Rusko to udělá, jen místo 18 diplomatů jich vyhostí 20. To zcela dezorganizuje práci českého velvyslanectví v Moskvě. Po takovém vyhoštění budou muset Češi uzavřít generální konzulát v Jekatěrinburgu a otázkou bude i práce generálního konzulátu v Petrohradě. Zřejmě bude možno uvažovat i nad uzavřením generálních konzulátů v Brně a v Karlových Varech.

Odpověď na třetí bod, účast českého kapitálu na území Ruska. Jedná se třeba o výrobu českých tramvají v Kaluze, nebo o nákup českých lokomotiv a obráběcích strojů. České produkci se bohužel není možné zcela vyhnout, ale snížit ji možné je. Účast na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany, zde je potřeba promyslet, co stojí zato. Ekonomicky je dostavba výhodná, ale politicky riskantní.

Čtvrtá odpověď se týká přítomnosti zastoupení ruských společností v ČR a majetku a účtů mnoha ruských „mocných světa“. Tady jde spíš o otázku etiky. Jak je možno jednat se zemí, která si dovoluje vůči Rusku uvedené věci. Odchod části ruských společností ČR zasáhne, i když asi ne smrtelně. A odmítnutí majetků a účtů v této zemi dá signál toho, o jak spolehlivou zemi se jedná. Dá se uvažovat i o neobnovení leteckého spojení s Prahou, alespoň dočasného.

Lze hovořit i o úplném zmrazení kontaktů na nejvyšší úrovni. Demontáž pomníku maršála Koněva má na svědomí provokace úředníka v Praze, ale toto zde provedlo nejvyšší vedení země. Jednalo hulvátsky a úplně ignorovalo veškerá diplomatická pravidla. Proto má Rusko volné ruce a může říci o ČR vše.

Samozřejmě můžeme říci, že odmítnutí Sputniku V nebude pro ČR smrtelné. Dostavba Dukovan bude pro ČR znamenat další výdaje. Země se obejde i bez ruských turistů, ale promítne se to do příjmů Karlových Varů. I bez komunikace s ruskými vůdci se obejde. Pokud ale nepřijde ruská odpověď, bude to znamenat, že si ČR o Rusko očistí boty a bude v tom pokračovat.

Je potřeba se připravit, že ČR bude pro EU i pro NATO jednat stejně jako Polsko nebo země Pobaltí. Asi začne pracovat proti SP-2, i když donedávna proti němu nebyla. Může se domáhat dalších zbraní pro Ukrajinu a žádat zesílení protiruských sankcí. Počítat se zdravým rozumem současné české vlády není možné. Zeman má příliš málo pravomocí, aby situaci napravil.

ČR se stala pro Rusko nebezpečným nepřítelem. Vztah s ní musí být přerušen, dokud své jednání nezmění.

Převzato z Eadaily.com

outsidermedia.cz