Čarnogurský - Jedině Rusko může zničit Ameriku.

Putin a dnešek? Vidím to jinak26.01.2021 7:27

Údajný „Putinův palác“ postavili pro vládce Ruska oligarchové, ale on tento dar nepřijal, říká někdejší slovenský premiér Ján Čarnogurský. Ten si nemyslí, že se ruský prezident má bát současných demonstrací za Alexeje Navalného. „Jediná země, která je momentálně schopná zničit Spojené státy, je Rusko – to uznávají i američtí generálové. A Čína bude pro změnu USA velkým rivalem v té ekonomické sféře. Takže Amerika rozhodně nebude jediným světovým hegemonem,“ shrnul právník a politik situaci pro ParlamentníListy.cz.

Foto: Hans Šembera

Popisek: Ján

Pane Čarnogurský, a co říkáte situaci v Rusku po návratu Navalného, na jehož podporu se konají demonstrace a na sociálních sítích jeho příznivci zbrojí proti Vladimiru Putinovi. Může ruskému prezidentovi ta současná konstelace zlomit vaz?

Zatím určitě ne. Jestli bylo v patnáctimilionové Moskvě 100 nebo 200 tisíc, tak to pořád není nic, čeho by se měl Vladimir Putin obávat.

A pokud jde o ten diskutovaný zámek na pobřeží Černého moře, tak ten postavili pro Putina oligarchové za to, že je toleroval a že jim nesáhl na majetek, který si namamonili ještě za Jelcina, ale Putin od nich tento dar prostě nepřijal.


Pane Čarnogurský, co říkáte na počínání nového amerického prezidenta Joea Bidena, který si hned na úvod svého mandátu přichystal doslova legislativní smršť pod heslem – co bylo za Trumpa, to je špatně – a musí se to změnit.

Je z toho vidět ta fatální věc – a sice, že Biden Ameriku určitě nesjednotí, když legalizoval 11 milionů imigrantů, tak to bude zvláště v těch jižních státech USA budit velký odpor.

Já bych v každém případě Bidena nevolil, jednoznačně bych preferoval Trumpa...

... i po všech těch dramatických událostech okolo Kapitolu!?

Ano, i po nich bych ho volil!

To byla spontánní akce, zúčastnilo se jí mnoho lidí, a to už potom funguje tak, že ten dav má svoje vlastní pravidla a zákonitosti – a pak stačí jen několik provokatérů, kteří způsobí to, co jsme viděli. Takže já bych své sázky na Trumpa rozhodně nelitoval.


Jak si stojí Amerika jakožto světová velmoc?

Dobře si nestojí, protože je oslabená a navíc rozdělená. Ale to se odhalilo už za Trumpa. USA si nemohly dovolit nějaký účinnější vojenský tlak – například v případě Venezuely nebo také v Sýrii, kde je jednoznačně vytlačilo Rusko.

Takže Spojené státy budou na několik příštích let zaměstnány téměř výhradně řešením svých vnitřních problémů a uzamknou se do sebe.

Jaký bude svět zítřka? Bipolární nebo tripolární – jaké velmoci budou příštími hegemony?

Bude to tripolární svět – USA, Čína, Rusko. Ale vzhledem k tomu, že Čína a Rusko k sobě mají blízko, spolupracují a jsou to de facto téměř spojenci, tak ta oslabená Amerika si proti nim už nedovolí to, co dělala dříve. Mám tím na mysli samozřejmě zahraniční politiku USA.

A jediná země, která je momentálně schopná zničit Spojené státy, je Rusko – to uznávají i američtí generálové. A Čína bude pro změnu USA velkým rivalem v té ekonomické sféře. Takže Amerika rozhodně nebude jediným světovým hegemonem.

Rozhovor vedl Tomáš Procházka.

Parlamentní listy, výňatek z článku


c