Božena Němcová

Dr. et Mgr. Věra Kubová
Když vás lidé pomlouvají, máte to, co lidé sami chtějí. Božena Němcová byla pomlouvána za života a i 150 let po smrti. Kdo byla Božena Němcová? Přispívala do 23 periodik, zapsala přes 300 etnografických zápisů zvyků, říkadel, písní, byla překladatelkou. Napsala přes 30 rozsáhlých povídek, Babičku a 156 pohádek. Bylo podle ní natočeno přes 80 filmů. Na tvorbu měla vyměřeno pouhých 19 let. Přesto Karolína Světlá, zlá manipulátorka roznášela pomluvy, že je líná a nevěnuje se psaní. 


Srovnala jsem dílo H. CH Andersena s dílem BN. Žil 70 let, dostal stipendium, neměl děti, nikdy se neoženil, napsal 154 pohádky a tři romány, které nikdo nezná. Životopisci často jen opisují od jiných, a tak se třeba šíří, že BN přivedl k vlastenectví manžel Josef. Není to pravda. Sama o tom podala svědectví v dopise, že to byl kupec Hůlka z Polné, který jí půjčil Tylovy spisy a pod jejich vlivem se rozhodla začít psát česky


Josef Němec od mládí se projevoval jako násilník. Byl vyloučen ze školy, protože střílel po spolužácích, vyloučili ho i v Praze kvůli rvačce, kterou řešil policejní prezident. JN byl odveden na vojnu, kde jeho mravy nezjemnily. Jeho brutální povaha mu překážela i v povolání. V Domažlicích bral lidem volební lístky a vpisoval tam své jméno. Byl zbaven funkce komisaře a převeden do Všerub a to ještě po prosbě BN v Plzni. Jeho nekázeň, neschopnost respektovat nadřízené, rvačky kdekoliv se objevil, nakonec vedlo ke ztrátě zaměstnání a Němec se nastěhoval ke své ženě, která ho živila dva roky. Hulvát byl i ke svým dětem, bil i Doru. Božena Němcová bránila svoji dceru a přitom jí manžel rozbil hlavu. To byla poslední kapka. Rozhodla se odejít do Litomyšle, ale života bylo už pomálu, za pár měsíců se vrátila do Prahy zemřít 21. 1. 1862.   


V minisérii Božena se o její díle nedozvíme nic, jen nepravdy i v psaném závěru, že se o své děti staral Němec až do smrti. Jenže ony se s ním nechtěly stýkat, snad jen Karel. O dílo své zemřelé ženy se JN opravdu staral, ale jen aby vybral výnosy z nových vydání. Dozvíme se záměrné lži i nechutnosti v minisérii Božena, např. polovinu filmu jsou záběry rozválených postelí před, při i po sexu, nezvládnuté uváděním jednotlivých postav. Že se nestydíte, milé tvůrkyně.


Přišlo e-mailem