Bezostyšný útok na turecké síly v Idlibu vyústil v smrt desítek tureckých vojáků,…

Stojíme za naším spojencem v NATO, Tureckem, kdy v důsledku zoufalého a bezostyšného útoku na turecké síly v Idlibu, který vyústil v smrt desítek tureckých vojáků," řekl Pompeo, „Spojené státy tento útok odsuzují co nejsilněji." (Z článku „Stojíme za naším spojencem v NATO, Tureckem, kdy v důsledku zoufalého a bezostyšného útoku na turecké síly v Idlibu, který vyústil v smrt desítek tureckých vojáků," řekl Pompeo, „Spojené státy tento útok odsuzují co nejsilněji.", prvnizpravy.cz)

Kde je Idlib? Je v Sýrii, je jejím územně správním celkem. Tuto skutečnost nikdo z jednajících subjektů nezpochybňuje. Jde tedy především o to, v souladu s tím také jednat! Idlib je součástí státního území Sýrie. Na tomto území se mohou zdržovat jen subjekty se souhlasem zákonné syrské vlády. Zbytky islámských teroristů tento souhlas nemají. Nemají potřebný souhlas ani jednotky turecké armády. Tedy v Idlibu teroristé ani Turci nemají co pohledávat.

To všechno další byl měl pan Pompeo vědět. A v souladu s mezinárodním právem by měl na Turky tlačit, aby co nejrychleji Idlib vyklidili. To čeho se turecké ozbrojené síly dopouštějí je agrese vůči Sýrii i vůči ruským vojenským jednotkám, které dlí na území Sýrie na pozvání syrské vlády.

Podle mezinárodního práva je vše zásadně jasné. Turci by se měli co nejrychleji stáhnout a nahradit Sýrii škody, které jí v důsledku turecké agrese vznikly. I Rusové by se měli dočkat odškodnění.

Je–li zájem dále rozpoutávat ozbrojené střety v Sýrii, je to cesta spolehlivě vedoucí k cíli. Jaké však důsledky již má? Asi milion obyvatel Idlibu, převážně Syřanů, je opět v pohybu. Erdogan se nechal slyšet, že Turci jim nebudou překážet, pokud uprchlíci budou směřovat do Evropy. Takže máme nové nadělení. Proč k tomu EU mlčí? Netroufá si říci pravdu a podpořit Sýrii? Pokud tomu tak je, jsou zbytečné další komentáře.

J. Skalský