Americký prezident bude zvolen 14. prosince

Jelikož mnozí z vás nechápou neobvyklý americký volební systém pro prezidentský úřad, dovolte mi to zde vysvětlit, píše von Freeman na blogu Schall und Rauch.10. listopadu 2020 - 06:20


Začíná to tím, že Američané odevzdají svůj hlas v prezidentských volbách, NEVOLÍ přímo prezidenta, což je známé jako „lidové hlasování“, ale nepřímo prostřednictvím zástupců.

Volby 3. listopadu nebyly posledními volbami a veškeré řeči o tom, kdo vyhrál a prohrál, jsou nesmyslné, jen první krok při rozhodování o tom, kdo se přestěhuje do Bílého domu.


Prezidenta a viceprezidenta nezvolí voliči, ani jednostranná a lživá mainstreamová média, takzvaní političtí experti a komentátoři, ale „volební vysoká škola“, kterou tvoří 538 voličů které zveřejní 50 států a federální okres," upozorňuje von Freeman.


Mapa ukazuje, kolik voličů má každý stát.


Každý stát má tolik voličů, kolik má zástupců v obou komorách Kongresu dohromady. Voliči jsou voleni prostou většinou každé čtyři roky voliči v každém státě. Například Hillary Clintonová je volební kandidátkou na stát New York.

Kdokoli získá většinu hlasů ve státě v „lidovém hlasování“, získá všechny voliče státu. Z hlediska Ameriky jako celku rozhodující není to, který kandidát získá nejvíce hlasů, ale nejvíce voličů.


Členové volební vysoké školy v každém státě hlasují až 14. prosince. Setkávají se v hlavním městě svého státu a hlasují. To znamená, že prezident a viceprezident jsou voleni až poté.


Rozhodnutí voličů obecně odpovídá volebnímu výsledku v každém státě. Ne všechny státy však požadují, aby hlasy voličů odrážely výsledek „lidového hlasování“.Ve 24 státech si voliči mohou zvolit kandidáta, aby mohli hlasovat proti vůli voličů. Ve 26 státech a ve Washingtonu, D.C. voliči jsou však ze zákona povinni hlasovat pouze pro daného kandidáta.

Jak to dnes vypadá na základě hlasů pro volitele, 290 pro Bidena a 214 pro Trumpa, Joe Biden bude zvolen prezidentem a Kamala Harrisová bude viceprezidentkou 14. prosince.

Volitelé z 24 států se však také mohli rozhodnout jinak a hlasovat pro Trumpa a Pence, pokud se například domnívají, že v jejich státě došlo k volebnímu podvodu.

Trump to navíc musí prokázat do 14. prosince a může otočit počet voličů ve svůj prospěch. Je to možné, ale je nepravděpodobné, že to zvládne.

Poté musí předseda Senátu a archivář obdržet osvědčení o výsledcích voleb v každém státě nejpozději do 23. prosince.

Oficiální výsledky hlasování budou zaslány nově zvolenému Kongresu, který se sejde 6. ledna 2021 a oznámí výsledky. To znamená, že bude oficiálně oznámeno až v Novém roce, a po inauguraci se stane 20. ledna 2021 novým prezidentem a viceprezidentem.

„Vezměme tedy na vědomí, že do 14. prosince se všechno může lišit od toho, co dnes oznamuje mainstream," končí příspěvek von Freeman.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch, foto:arch.)