Aby správně dopadlyZhruba od roku 2013, kdy poprvé vyhrál prezidentské volby Miloš Zeman, zaznívají u nás hlasy, že s volbami není cosi v pořádku. Tyto hlasy zesílily po vítězství Babišova ANO v parlamentních volbách roku 2017.

Výhrady proti výsledkům voleb mají několik podob. Tou nejběžnější jsou demonstrace, jejichž účastníci dávají hlasitě najevo, že ty, kdo byli právoplatně zvoleni, nepovažují za své reprezentanty. Pokud by byli důslední, museli by spolu s tím skandovat, kým se cítí být reprezentováni z dlouhé řady neúspěšných kandidátů.

Zajímavějším projevem nesouhlasu s výsledky voleb jsou úvahy o tom, jak změnit volební systém, aby se dosáhlo správných výsledků.

Nejčastěji se spekuluje o možnosti snížit věk, od kdy je možno volit. S tím je však spojena jistá demografická nepříjemnost. V roce 2017 patřila věková kategorie patnáctiletých až osmnáctiletých k těm početně úplně nejslabším. V roce letošních voleb budou sice tyto věkové kohorty o něco silnější než minule, pořád však zoufale nepočetné na to, aby mohly výsledky citelněji ovlivnit.

Právě zažíváme povážlivou politickou krizi ve Spojených státech. I když doutnala déle, jejím bezprostředním spouštěčem byly hrubé nejasnosti v souvislosti se sčítáním hlasů odevzdaných korespondenčním způsobem. Je těžké ubránit se dojmu, že volební koalice ODS, TOP 09 a lidovců oprášila návrhy na zavedení korespondenčního hlasování právě kvůli tomu. Druhým motivem, proč se trojkoalice zavedení této inovace u nás tak energicky dožaduje, bude to, že vláda o možné povolební dohadování po vzoru USA nestojí.

Odborníci na volební systémy nás uklidní tvrzením, že korespondenční volby nemohou být zmanipulovány, pokud budou naprosto spolehlivě zajištěny proti zmanipulování. Někdo si po takovém ujištění jistě oddechne, v jiném přece jen zůstanou hlodat pochybnosti.

Ve starém Řecku byli vysocí úředníci dosazováni do funkcí losováním. Je docela možné, že i tento systém byl poctivější než to, co všechno se může u nás v souvislosti s korespondenčním hlasováním přihodit.

Prof. J.Keller

Přišlo e-poštou