Znám se s Jardou Baštou od roku 1969

Kandiduje také signatář Charty 77 a politický vězeň minulého režimu Jaroslav Bašta. Proč ti, kteří tak nadávají na předlistopadovou dobu, zároveň ostrakizují toho, který se jako jeden z mála pokoušel jít proti proudu a nebál se jít s kůží na trh? Proč je většinou mainstreamových médií ignorován?

Tak nejprve musím přiznat, protože by to stejně někdo někde vyhrabal, že se s Jardou Baštou znám od roku 1969. Takže mohu být lehce prohlášen za zaujatého. Proč právě jeho nezvou někam do diskusí, má několik důvodů. Dnes jsou volby prezidentů, a to už od doby Johna Kennedyho, součástí mediálního kabaretu. Něco jako kdysi východoněmecký „Ein Kessel Buntes“ a latinskoamerické soutěže Miss Sympático. A tam se Jaroslav Bašta skutečně televizi ani pořadatelům všelijakých tzv. rozhovorů vůbec nehodí. Když mluví, sklání hlavu na pravou stranu, což dělá i Miloš Zeman a je to komentátory předváděno jako ukázka mimořádně odporného vystupování. Potom, Jaroslav mluví pomalu. Přemýšlí o tom, co říká, a tak se vůbec nehodí do takových těch televizních show, třeba na ČT 24, kdy se moderátorka musí předvést, jak ona je na té správné straně a jak umí vytočit toho hloupého politika. Na to Jaroslav nikdy nenaskakoval, ani u bolševického soudu. A navíc, nenechat se vyprovokovat k plácání nesmyslů, to je pro naše rozhlasové a televizní komentátory hotové neštěstí. A úplné nejhroznější je to, že klidně říká své názory a je mu fuk, kam se ho moderátorka snaží dotlačit.

Pro dnešní reality show zvanou volba prezidenta je to pro mediální mágy hotové neštěstí. Co kdyby tam proboha řekl něco naprosto nevhodného, ba protistátního či dokonce, nedej bůh, něco, co by se nelíbilo Bruselu. Na to si všichni ostatní kandidáti dají velikánský pozor. A studený pot vyvstává našim a evropským novinářům a politikům, kdyby se ke dvěma posledním disidentům ve funkci, Polákovi Jarosławu Kaczyńskému ze Solidarity a Maďarovi Viktoru Orbánovi z protibolševického Fideszu připojil bývalý chartista Bašta. Když ti dva prvně jmenovaní jsou pro Unii a všechny pokrokáře a naše média „persona non grata“? Visegrádská čtyřka v čele s ozbrojeným Polskem, na které se dočasně nesmí sahat, by se znovu vynořila na mapě Evropy. Hrůza pomyslet!

Výňatek z článku Fiala nenechá nikoho padnout. Vyřešeno. Třetina lidí padá do bídy. Padla zlá předtucha Do března klid a pak...

30.12.2022 4:39 | Rozhovor – pro ParlamentníListy.cz říká publicista Václav Vlk.