Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad. Budou se prý dít věci

Někteří političtí hráči ze SPOLU či PirSTAN se podle našich zjištění zalekli, že hladký vznik jejich vlády není vůbec jistý a mohla by se například prodloužit doba vlády dosluhujícího kabinetu Andreje Babiše v demisi, anebo by mohlo přijít úplně jiné řešení.

Datum příspěvku 19. října 2021

Zdroj: Parlamentní listyZ

Udělají z prezidenta vězně, odříznou ho od nejbližších.“ I toto se ParlamentníListy.cz dověděly při mapování situace kolem hlavy státu a snahy nové politické garnitury ho zbavit pravomocí podle článku 66 Ústavy. Celý proces prý způsobilo několik věcí a výroků, které trochu zapadly. „Chtějí si pojistit vládu. Převezmou všechno, ještě se budou dít věci,“ bylo nám řečeno.

Ústřední vojenská nemocnice odpověděla na dotazy Senátu a konstatovala, že prezident republiky není momentálně schopen vykonávat pracovní povinnosti a patrně to několik týdnů potrvá. Senátoři na tiskové konferenci vzali za hotové, že bude Miloš Zeman dočasně zbaven pravomocí. Jaké bylo pozadí celé této akce a co všechno se může stát? ParlamentníListy.cz sondovaly v politickém zákulisí.

Hospitalizace prezidenta republiky pokračuje druhým týdnem. Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici v Praze léčí s komplikacemi vyvolanými jeho chronickým onemocněním. Zatímco hlava státu pokračuje v léčbě, podle svých spolupracovníků nabírá síly a odmlčela se, část politické scény se pustila do vysoké hry. Součástí prý může být i zpráva ÚVN pro senátory, která tvrdí, že Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné prezidentské pravomoci.

Někteří politici „dosluhující opozice“ a nejspíš budoucí vládní koalice podle informací redakce začali už koncem minulého týdne panikařit a spřádat plány, jak si vládní křesla pojistit. Základní důvody k tomu jsou dva. První z nich je, že stav prezidenta Miloše Zemana v nemocnici se nehorší, podle důvěryhodných informací ParlamentníchListů.cz je tomu naopak, a jak nám bylo řečeno z několika zdrojů, tento fakt znají i lidé jako šéf Senátu Miloš Vystrčil či mnozí jiní.

Už před prezidentovou hospitalizací se prakticky denně objevovaly ‚zaručené‘ zprávy o tom, že je v kómatu, že mu zbývají hodiny či dny nebo že dokonce zemřel. Mnozí jeho zarytí nepřátelé a odpůrci už prezidenta viděli mrtvého a začínali slavit, že nebude překážkou v jejich plánech. Když se ukázalo, že to všechno byly lži, začali řešit, co budou dělat,” popsal naší redakci zdroj z prostředí vlády, který je se situací důkladně obeznámen.

Druhým, ještě silnějším, základním důvodem stále sílící paniky v některých politických kruzích je část vyjádření předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, které vyslovil na základě návštěvy prezidenta Zemana v nemocnici. Vondráček totiž v médiích řekl, že mu hlava státu během rozhovoru řekla, že co se týče povolebního vývoje, může se Vondráček spolehnout na to, že „bude originální“. …

Že je, byť možná dočasné, odstavení několika prezidentových spolupracovníků záměrem celé politické hry o zbavení Miloše Zemana prezidentských pravomocí, se shoduje hned několik protřelých politických a zákulisních hráčů, se kterými ParlamentníListy.cz hovořily. „Ještě ani nevládnou, ale chtějí převzít úplně všechno. Úplně. …

novarepublika.cz

Celý text najdete ZDE.