Zastavit rozšiřování NATO je pro Rusko otázka života a smrti, řekl mluvčí Kremlu

Dnes 17:46, 26.12.2021 – Moskva

Michal Sobotka, Novinky


Prezident Vladimir Putin tvrdí, že cílem Ruska je dosáhnout dohody se Západem, aby tak zajistil bezpečnost své země a jejích občanů. Rozmach NATO směrem na východ ale dělá Rusku vrásky, přiznal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Foto: Profimedia.cz

Hrozba rozšiřování politické a vojenské infrastruktury NATO směrem k hranicím Ruska a rozšíření Severoatlantické aliance do zemí, jako je Ukrajina, Gruzie nebo Moldavsko, je pro nás otázkou života a smrti,“ citoval server Ria Novosti Peskova.


Právě konec postupu či odchod vojáků NATO z těchto zemí je jednou z podmínek Ruska při dialozích se Západem ohledně bezpečnosti na hranicích s Ukrajinou.

Vidíme, co NATO dělá. Všechny manévry na našich hranicích a zásobování vybavením. Dokonce i skrze řeckou cestu,“ pokračoval Peskov.


Jeho šéf a prezident země Vladimir Putin v neděli dodal, že cílem Ruska je dosáhnout dohody a zajistit bezpečnost svého území a občanů.

V případě, že nebudou vyslyšeny bezpečnostní záruky, které Rusko žádá, zváží Putin různé odpovědi. Naznačil i ty vojenské. „Záleží na tom, co mi naši vojenští experti poradí,“ citovala Putina agentura TASS…