Vzpomínka na vyhnání 230. 000 Srbů z Chorvatska v r. 1995

Prof.Dr.Rajko Doleček,DrSc.

Čtvrtého srpna 2015 je to dvacet let co proběhla největší etnická čistka v Evropě po Druhé světové válce, když za úsvitu 4. srpna 1995, v rámci operace „Bouře“, chorvatská armáda a policie (řádově přes 140 000 mužů), za určité spolu účasti Pátého muslimského sboru a letectva NATO, přepadla Republiku Srbska Krajina (RSK) a její armádu (do 25 000 mužů). Chorvatská armáda byla masivně politicky podporována a vyzbrojena Německem, hlavně z přebytků po armádě NDH. Chorvatsko se těšilo významné podpoře Vatikánu.

Útok doprovázela těžká letecká a dělostřelecká bombardování a ničení měst i osad v RSK, která vznikla v částech Chorvatska se srbskou většinou, po ozbrojené secesi Chorvatska z Jugoslávie 25.června 1991, když chorvatská policie a paravojenské jednotky začaly pronikat do krajů se srbskou většinou (např. v okolí Plitvických jezer) a páchat násilnosti proti tamnímu většinovému srbskému obyvatelstvu a vyhánět ho z domovů.


Byla to část Chorvatska, kde srbské obyvatelstvo nesmírně utrpělo v ustašovském Chorvatsku (1941-45), ve kterém byly vyvražděny statisíce (!!) Srbů. Podle údajů Chorvata S.Krizmana z r.1943 pro americkou zpravodajskou službu OSS (Office of Strategic Services), předchůdce CIA, chorvatští ustašovci v tzv. Nezávislém státě Chorvatsko (NDH) od dubna 1941 do srpna 1942 vyvraždili na 600 000 Srbů (jinak v Jugoslávii ve stejné době Němci 78 000, Maďaři 30 000).


V genocidním státě NDH byl po svých hrůzách známý koncentrační tábor Jasenovac, ve kterém byly povražděny (!!) statisíce Srbů, Židů a Romů. V horském masivu Velebitu „proslul“ likvidační tábor Jadovno, kde bylo popraveno v hlubokých krasových jamách téměř 40 000 Srbů, přibližně 2 000 Židů. Popravčí tábory ustašovců byly i na jadranském ostrově Pag. NDH měl i likvidační tábory pro děti Srbů, Židů a Romů. V Hercegovině, poblíž Medjugorje, kde se prý zjevovala katolickým věřícím Bohorodička, bylo v krasové jámě Golubinka popraveno, nebo do ni mrtvých svrženo, začátkem srpna 1941 na 2000 Srbů, snad i několik Židů. Jejich kosti byly slavnostně vytaženy z jámy v srpnu 1991.


První část útoku chorvatské armády letectvem a tanky na RSK v roce 1995 se uskutečnila proti slavonské části RSK v květnu 1995 (vyhnáno 15-20 000 tamních Srbů, počet mrtvých není přesně znám), během v té době probíhajících rozhovorů o politickém řešení situace, konané pod „ochranou“ vojska OSN (UNPROFOR), které zcela pasivně nepodniklo nic proti vyhánění a zabíjení Srbů, které mělo chránit. Za těchto dvou útoků, hlavně toho v srpnu 1995, bylo vyhnáno a oloupeno přes 230 000 Srbů (některé zpráva udávají až 250 000). Bylo vyloupeno a zničeno na 25 000 domů a kolem 13 000 hospodářských a 78 náboženských (pravoslavných) objektů. Bylo zabito přes 2 000 obyvatel RSK. NATO letadla ničila vojenské i civilní objekty v oblastech se srbskou většinou severní Dalmácie, v Lice, Kordunu a Baniji (jsou to části tzv.Kninské, Srbské Krajiny v Chorvatsku, kde Srbové žili po staletí!). Před tímto vyhnáním Srbů z Chorvatska tam ještě žilo něco přes 12% Srbů, po operaci „Bouře“ jich zbylo jen něco přes 2,5% !


Strategická příprava operace „Bouře“ a úspěšná příprava chorvatské armády byla svěřena, podle částečně utajovaných zpráv z té doby, třem penzionovaným americkým generálům-žoldákům, z akciové (!) společnosti „Profesionální vojenské zdroje“, PMRI (Professional Military Resources, Inc.,Alexandria, Virginia, USA). Byli to, podle tehdejších zpráv, američtí generálové Carl E.Vuono (v létech 1987-92 šéf štábu americké armády) a Crosbie E.Saint, velitel US armády v Evropě v 1988-92. Patřil k nim údajně i generál Harry E. Soyster z armádních zpravodajských služeb, angažovaný v PMRI pro operace v zahraničí. Tyto údaje, byť i nepřímo, podle vhodných otázek, lze získat dokonce i z Internetu. V té době významně protisrbsky vystupoval (včetně jeho obrázku na chorvatském tanku) americký velvyslanec v Záhřebu Peter Galbraith.


Uprchlíci našli záchranu, trvalé útočiště, v Republice Srbské (v Bosně a Hercegovině) a v samotném Srbsku, v té době plném uprchlíků. Srbsko však čekala ještě další pohroma, vlna uprchlíků z Kosova, také přes 200 000 Srbů, Romů, Goranců a prosrbských Albánců, v roce 1999, po NATO agresi a 78 dnů a nocí bombardování Srbska a dovedení albánské teroristické organizace UCK k moci na Kosovu.


Oficiální nynější Chorvatsko chystá velkolepé oslavy k 20. výročí kriminálního vyhnání většiny zbývajících Srbů z Chorvatska, včetně vojenské přehlídky v Kninu a Záhřebu. Nicméně se zdá, že západní sponzoři akce „Bouře“ (USA, Německo, NATO atd), své jednotky na „oslavy“ nepošlou. Nepošle je zřejmě ani Slovinsko, ani Maďarsko. I když soud pro válečné zločiny ICTY v Haagu nečekaně propustil před tím na 24 let odsouzeného pro válečné zločiny chorvatského velitele „Bouře“ generála Ante Gotovinu . Jednu dobu se mluvilo i o naší účasti s několika letadly k slavnostnímu přeletu nad Záhřebem. Doufám, že tuto hanebnost česká vláda neudělá.